RTDS - Real-Time Development System for 8-bit microprocesors

Komputer do tworzenia komputerów, a właściwie ich uruchamiania. Poniżej zaprezentujemy maszynę która była produkowana w Zakładzie Mera Elzab w Zabrzu.

RTDS 8Komputer był stworzony do wspomagania uruchamiania systemów 8 bitowych, prototypowych systemów komputerowych, oraz pakietów. Pomagał w tworzeniu oprogramowania oraz testowaniu urządzeń komputerowych.

Maszyna była opracowana w ZSAK PAN w Gliwicach przy współpracy Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej. Maszynę wdrożono do produkcji w ZUK MERA-ELZAB w Zabrzu. Maszyna zbudowana była w oparciu o procesor 8085, posiadała system operacyjny Monitor CP/M.

Panel-LOGOTYP

System składał się z dwóch podstawowych bloków funkcjonalnych:

  1. mikrokomputera bazowego,
  2. uniwersalnego emulatora mikroprocesorów

Funkcja wspomagania uruchamiania systemów komputerowych była oparta na emulacji układowej polegającej na symulacji mikroprocesora przez taki sam procesor jak ten  symulowany, lecz pracujący z rozbudowanymi układami sterowania i monitorowania. Procesor zestępuje się sondą układu emulatora. 

Mikrokomputer bazowy był uniwersalnym mikrokomputerem z procesorem 8085 pracującym pod kontrolą prostego monitora rezydentnego w pamięci EPROM o pojemności 8kB, który był rozszerzony o obsługę sterowania pamięcią dyskową, albo systemu CP/M.

panel

Uniwersalny emulator mikroprocesorów to układ oparty na metodzie forsowania wykonania instrukcji,  dzięki której można programowo sterować przebieg operacji, stan mikroprocesora, oraz monitorować uruchamiany system. 

Do komputera przeznaczone były sondy: 8080; 8085; Z80; 8048.

SONDA

Prezentowany eksponat został przekazany do MHKI przez właścicieli przedsiębiorstwa BMJ z Gliwic - za co oczywiście bardzo dziękujemy. Ten konkretny egzemplarz był kolejnym RTDsem w firmie i najprawdopodobniej nie był uruchomiony, lub był uruchomiony celem sprawdzenia.

Wyposażony jest we wszystkie rodzaje SOND, oryginalną klawiaturę dedykowaną temu systemowi, oraz monitor ekranowy MERA 7952 N-R który był produkowany w tym samym zakładzie co RDTS.

Klawiatura RTDS

jednostka RDTS wraz z klawiaturą 

do góry