Kolejna odsłona komputera który trafił pod strzechy brytyjczyków, oraz brytyjskich szkół.
BBC Model A / B / B+Acorn Computer

BBC Master 128 

 

 

Acorn BBC Master 128

 

 

Tym razem maszyna była szybsza i wydajniesza i miała wiele możliwości rozbudowy. Pojawia się w pełnej dystrybucji w styczniu 1986 roku, jednakże był raczej ewolucją poprzedników zamiast rewolucją.

Sam komputer miał następujące parametry:

CPU MOS 6502 (65SC12) taktowany zegarem około 2 MHz

RAM 128 Kb

ROM 64 Kb

ADFS oraz 1700DFS

numeryczna klawiatura

Dostarczany był najczęście ze stacją dysków 5 i 1/4 cala o pojemności 600Kb w standardzie.

Acorn BBC Master 128

Komputer był zamknięty w masywnej obudowie ale za to bardzo wygodnej w użytkowaniu.

Acorn BBC Master 128Na rynku pojawiły się komputery Acorn BBC Master w następujących wersjach:

  • AMB15 - Master 128
  • ADB12 -  Master Econet Terminal
  • ADB20 - Master Compact

Te modele były sprzedawane w różnych konfigurachach ale główne zystały następujące oznaczenia:

Acorn BBC Master 128 różne modele po renowacji

Acorn Master Compact różne wersje 

 

 

 

 

 

 

 

 Acorn Master 128

To komputer produkowany w podstawowej wersji z pamięcią 128 Kb, z możliwym dołożeniem modułu Econet albo dostawienia drugiego procesora. Niemalże z automatu uzyskiwaliśmy wówczas komputer o parametrach odpowiadających modelom ET, oraz TUBE.

Econet ModulePowyżej przedstawiono ECONET MODULE, do którego należało jeszcze użyć odpowiedniego oprogramowania. Dawał on jednak możliwość pracy jednostki jako ECONET TERMINAL, a po uruchomieniu odpowiedniego softwaru pozwalał na stworzenie komputera serwerowego dla ECONETU który mógł udostępniać drukarki lub dysk twardy.

Wersję TUBE, czyli komputer z dodatkowym procesorem uzyskiwaliśmy poprzez podłączenie zewnętrznego modułu z procesorem (głównie w modelach B), lub poprzez montaż odpowiedniej płytki we wnętrzu komputera wraz z procesorem oraz kontrolerem dysków twardych.

Istniały dwa podstawowe modele tych obwodów drukowanych, tym najczęściej spotykanym był moduł o oznaczeniu ADC06 65C102 dający dodatkowe 64 kB RAM oraz procesor który był taktowany zegarem 4 MHz.

Second CPU  65c102module

Poza widocznym powyżej modułem istniało także rozszeżenie z procesorem firmy intel 80186, oraz poszerzało pamięć do 512Kb. Ta płytka z naszego mastera tworzyła model Master 512, któremu poświęcona jest inna podstrona. Master 512 dawał pewną kompatybilność w stosunku do komputerów klasy PC które równolegle na rynku były w dystrybucji.

do góry