Acorn ElectronAcorn Electron

 

Acorn Electron był generalnie udomowioną wersją komputera Acorn BBC model B z którym był w większości kompatybilny. Kiedy komputery z serii BBC odniosły sukces na terenie Wielkiej Brytani, założyciel firmy Acorn Chris Cury chciał produkować komputery który byłyby tańsze niż 200 funtów. 

Sam komputer wszedł do produkcji w roku 1983.

W roku 1984 Acorn postanowił skupić się na produkcji elektronów w ogromnych ilościach. Popyt na ten komputer niestety spadał mimo szeroko zakrojonej kampani marketingowej, na którą firma przeznaczyła olbrzymią kwotę 4 mln funtów.  Zgodnie z dokumentami przedsiębiorstwa, ponad 1/3 wyprodukowanych komputerów nie trafiła nawet do sklepów.  

Acorn Electron w pudełku

W porównaniu do BBC model A i B Electron był jego prostszą wersją ale posiadający tylko jeden port rozszerzeń a właściwie szynę krawędziową dzięki której, dokupując kolejne elementy, można było rozbudować go do wersji system 3 ze stacją dysków. Rozszerzenia miały kolejno oznaczenia Plus 1, Plus 2, Plus3.

Acorn Electron interface

moduł Plus1 umożliwiał poszerzenie o pamięć stałą w postaci kartridży - 2 porty

Acorn Electron Plus 1

moduł Plus 2 dawał porty sieci EcoNet

moduł Plus 3 był kontrolerem stacji dysków wraz z samym napędem - w tym przypadku występowały dwie wersje stacji obsługujące nośniki SD i DD.

Odrębnie można było nabyć też interface z portem dla joystkicka i drukarki.

Komputer był wyposażony w interpreter języka Basic.

 

Urządzenie było zbudowane w oparciu o procesor MOS 6502A taktowany zegarem 1 MHz
Pamięć RAM to całe 32 KB oraz ROM także 32 KB.

 

do góry