Dzięki uprzejmości anonimowego darczyńcy, weszliśmy w posiadanie bardzo ciekawego sprzętu firmy Canon. Jest to komputer XT z faxem i monitorem wszystko w jednym module. Otrzymany model traktowany był wyjątkowo brutalnie przez poprzednich właścicieli, ale udało się przywrócić go do "życia".

Jak opowiedział nam jeden z przyjaciół Muzeum, znamy już jedną ze ścieżek, jakimi taki sprzęt trafiał kiedyś do Polski. Poniżej oryginalna treść maila, jaki otrzymaliśmy od Pana ireneusza Karwala.

"Witam!

Mogę przedstawić drogę jaką przybyły do nas Canony Navigatory.

W latach 90-tych współpracowałem ( f-ma -IRKO) handlowo z firmą MERX z Nowego Sącza. Firma ta sprowadziła niewielką ilość z Ameryki. Ja mieszkam w Częstochowie. W ramach współpracujących firm, zakupiłem na teren Częstochowy 2 egzemplarze. Jeden posiadam do dzisiaj, w pełni sprawny. O ile pamiętam to Merx sprowadził tylko kilkanaście egzemplarzy na teren Polski. Na owe czasy był to ciekawy kombajn, zajmujący mało miejsca na biurku w małej firmie, kiedy to królowały rozbudowane sprzęty komputerowe firmy Optimus. Dla niewielu był ciekawostką mającą wiele w jednym, jak fax skaner-kopiarkę, telefon, drukarkę termiczną i dodatkowo atramentową BJ-10e. Mankamentem było zasilanie 110V, ale to było proste do pokonania.

z poważaniem
Karwala Ireneusz
Częstochowa"


 

do góry