MERITUM
MERITUM Mikrokomputer produkowany przez zakład MERA-ELZAB od 1983 - 1986 roku.
warto zobaczyć materiał wideo dotyczący tego komputera.
Dla przypomnienia podajemy kilka podstawowych informacji o tym sprzęcie.
Nazwa jest połączeniem dwóch słow: MERA i ITM (Innowacje, Technologie, Maszyny), dlatego nazwa MERITUM. Twórcy "MERITUM" wzorowali się na amerykańskim komputerze TRS-80 i produkowane było w Zakładach Urządzeń Komputerowych Mera-Elzab od 1983 roku. MERITUM zostało wyposażone w układ na wskroś przypominający procesor Z80 - NRD-owski zamiennik U880D. Język Basic który był zawarty w ROM-ie tych maszyn, był bardzo zbliżony budową do Microsoft Basic.
Mankamentem tego mikrokomputera jest brak trybu graficznego, a zamiast niego jest tryb semigraficzny w którym rozdzielczość jest taka sama jak w tekstowym, jedynie litery i cyfry zmieniają się na różne elementy graficzne, dzięki którym możemy narysować bardziej złożone rysunki. Kolejnym problemem z którym borykali się użytkownicy MERITUM była jego wadliwość i częste zawieszenia (zbyt długie naciskanie klawiszy powodowało zawieszanie sprzętu). Małą popularność MERITUM zawdzięczały brakiem częstych udoskonaleń oraz wybraniem za wzór komputera TRS-80. Otórz firma Tandy Shack Radio nie było wcale jakąś firmą komputerową, a tylko siecią sklepów z elektroniką i nie potrzebowała modernizacji swojego produktu.
MERITUM I było produkowane w dwóch wersjach:
- MERITUM I wersja 1 - od roku 1983 (czyli od początku produkcji) produkowano MERITUM bardzo upr oszczone - zbliżone budową do TRS-80 (czyli bez polskich znaków, powitanie po angielsku).
- MERITUM I wersja 2 - od roku 1985 (czyli od początku produkcji MERITUM II) produkowano ten komputer już z polskimi znakami (+ z greckimi), a powitanie częściowo spolszczone.
Parametry sprzętu:
- Procesor: U880D (odpowiednik Z80) 2,5 MHz
- RAM: 16 KB (dla wersji 1) i 48 KB (dla wersji 2)
- ROM: 14 KB
- Grafika: semigrafika
- Tekst: 16 x 32 lub 16 x 64
- Dźwięk: 1 kanał
- Klawiatura: 55 klawiszy + przycisk RESTART (dla wersji 1) oraz 57 klawiszy (w tym polskie znaki) + przycisk RESTART (dla wersji 2)
- Złącza:
- ZASILANIE (zasilacz)
- INTERFEJS SZEREGOWY (np.: drukarka)
- INTERFEJS RÓWNOLEGŁY (np.: drukarka - Mera-Błonie D-100)
- MAGNETOFON (magnetofon - Unitra MK 232P)
- Lata produkcji: 1983-1985 (dla wersji 1) i 1985-1988 (dla wersji 2)
- Wbudowane języki: MERITUM BASIC
Trafiła nam się ciekawa wersja tego sprzętu, z napisem ROBOTRON na obudowie ! Jeśli ktoś wie, skąd ten napis, bardzo prosimy o informację
Warto także zobaczyć spotkanie z konstruktorami tego komputera, które miało miejsce podczas programu "Godzinka czyli dwie".