Ponad ćwierć wieku temu, dla wielu, wymarzonym prezentem "pod choinkę" lub na komunię był komputer ZX SPECTRUM lub jego klon.

ZX Spectrum najczęściej kupowany był na giełdach i jarmarkach, zwykle z tzw. prywatnego importu (choć dziś nazwalibysmy to raczej przemytem). Handlarze szybko reagowali na potrzeby rynku i w ślad za mikrokomputerami sprowadzali (najczęściej w bagażnikach samochodów osobowych) peryferia, oprogramowanie, oraz literaturę. Były wersje dla mniej (16 kB) i bardziej zamożnych (48kB) osób.

Jakież to było wydarzenie w domu.... Dostępne dwa (w porywach trzy) programy telewizyjne  czy popularne odtwarzacze VHS (odtwarzacz kaset wideo) z filmami z targowiska nie miały szans.

Po wprowadzeniu magicznych komend wsłuchiwało w odgłosy pracy magnetofonu, ze strachem oczekując ew. komunikatu na ekranie "ERROR". Mikrokomputery, które najczęściej gościły w naszych domach to słynne "gumowe" ZX 48Kb lub 16Kb ZX Spectrum+. Jeśli u kogoś pojawił się sprzęt ZX Spectrum 128 kb lub (nieco później) ZX +2 czy +3 - to było COŚ...:)  A jeśli ktoś miał do tego stacje dysków... !!

W kolekcji Muzeum posiadamy zarówno podstawowe modele ZX 81 jak i rozbudowane ZX + ;ZX +2; 128kb. Nie ma potrzeby powtarzać tutaj dostępnych wszędzie informacji dlatego skupimy się na tym, co najciekawsze w naszej kolekcji. Poza ZX 80, ZX 81 , Spectrum 16 kb, Spectrum 48 kb, Zx Spectrum + posiadamy również kilka rzeczy, dostępnych kiedyś jedynie w instytutach naukowo-badawczych. Obok stacji dysków 3 calowych dla ZX Spectrum, drukarek Seikosha GP 50S, oryginalnych drukarek Sinclair, mozna u nas zonbaczyć również przetwornik cyfrowo-analogowy oraz koncentrator do ZX Spectrum, który to umożliwiał użytkowanie jednego magnetofonu i jednej drukarki przez dwa komputery "ZX". Warto zauważyć, że wspomniany przetwornik został wyprodukowany przez Akademicką Spółdzielnię Pracy w Łodzi i wygląda niezwykle okazale.

Jeśli ktoś z Was spotkał się z tego typu sprzętem, (oczywiście nichodzi nam o ZX spectrum), prosimy o kontakt. Stale poszukujemy informacji nt funkcjonowania tego sprzętu.

W galerii kilka zdjęć ciekawszych sprzetów z tej grupy ekspozycyjnej

do góry