MERASTER 6052

 

W naszych zbiorach od dłuższego czasu znajduje się eksponat, o którym niezmiernie trudno uzyskać jakiekolwiek informacje. Jest to terminal MERA, produkowany przez MERASTER KATOWICE. Eksponat w naszym posiadaniu jest w stanie niemal idealnym. Wygląda na to, że nie był wcale używany. Nasz eksponat jest datowany na rok 1991, i posiada oryginalne opakowanie, oraz instrukcje. 

W sprawie tego urządzenia odezwał sie do nas Kierownik Sekcji Serwisu Oprogramowania przedsiębiorstwa MERASTER. Ponieżej treść korespondencji, która doskonale uzupełnia informacje nt tego sprzętu - dziękujemy.

"...Prezentowany monitor Mera 6052 jest monitorem znakowym zgodnym funkcjonalnie z monitorem DEC VT52. Posiada standardowy interfejs RS-232C i może być podłączony choćby do PC-ta. Był on standardowym wyposażeniem komputerów Mera 60 produkcji tegoż Meraster Katowice. Sam komputer Mera-60 był zgodny programowo z komputerem DEC PDP-11/03. Bazował na procesorze radzieckim Elektronika-60, będącym kopią amerykańskiego DEC LSI-11.

Sam monitor Mera-6052 był konstrukcją własną zespołu konstrukcyjnego Meraster Katowice. W tej chwili nie pamiętam już kto był jego główny konstruktorem..."

Na dzień 9.10.2018, w zbiorach muzeum, znajduje się już 7 takich terminali - każdy z innego okresu produkcyjnego.

Jeśli ktoś, chciałby jeszcze uzupełnić informację to serdecznie zapraszamy do współpracy.

do góry