DEC PDP 11/34 

Firma Digital Equipment Corporation (DEC), linię komputerów z serii 11 wprowadziła na rynek  w 1970 roku.

W zbiorach Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, znajdują się trzy urządzenia z serii PDP (produkcji DEC), w różnych wersjach modelowych .

Z komputerów PDP 11 posiadamy dwa modele: PDP 11/34 oraz PDP 11 Micro.

Podmiotowe jednostki procesorowe czyli PDP 11/34 przyjechały do Katowic z początkiem lipca 2022 roku i były długo wyczekiwanym eksponatem. Tylko dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się te urządzenia pozyskać i sprowadzić do Polski.

Niestety, brak informacji czy tego typu komputery zachowały się w Polsce (choćby w częściach). Dlatego (tradycyjnie już) prosimy o kontakt wszystkie osoby które posiadają chociażby podzespoły do tego typu maszyn.

Ekspozycja PDP 11/34 w MHKI

Na powyższym zdjęciu prezentujemy system komputerowy PDP 11/34 - jeden z kilku jakie pracowały w Elektrowni Jądrowej  Wylfa. 

Zapytaliśmy o historię tych maszyn oraz informację do czego  one służyły. Zgodnie z ostatnimi wydrukami z terminala, maszyna monitorowała pracę reaktora.

wydruk

 

W tym miejscu należą się podziękowania za zaangażowanie oraz pełną determinacji chęć pomocy w pozyskaniu tych eksponatów: Stevenowi Key za jego wytrwałość i właściwe sfinalizowanie możliwości wydobycia tych maszyn z Elektrowni Wylfa w Walii. Jak wiemy, nie jest to obiekt, do którego każdy może wejść i "zabrać trochę sprzętu"

Bardzo dziękujemy także Sean'owi Alisson'owi za tymczasowe przechowywanie na północy GB  naszych zabawek, pomoc w transporcie i za to, że Sean skompletował, uruchomił oraz przygotował dwa dyski startowe dla MHKI!!

A szczególne podziękowania należą się naszemu "marudnemu do znudzenia" - a przez to skutecznemu w działaniu,  podwójnemu agentowi muzealnemu Szymonowi o ksywie "Sajmosia". Nazwiska nie podajemy specjalnie, bo w końcu to agent, a wtajemniczeni doskonale wiedzą o kogo chodzi.

Jeszcze raz dziękujemy!!! W imieniu zespołu dziękuje Krzysztof Chwałowski !!!

 

Powracając do eksponatu, należy opisać elementy widoczne na zdjęciu z naszej ekspozycji. Od lewej szafka, gdzie po środku zamontowana została jednostka centralna PDP 11/34. 

Jednostka centralna PDP 11/34

Powyżej jak i poniżej jednostki procesorowej, znajdują się dyski twarde RL02 oraz pakiety dyskowe ładowane są od góry.

Poniżej otwarty napęd, przed włożeniem pakietu dyskowego.

RLO02Poniżej napęd z załadowanym pakietem dyskowym, o pojemności ok 10 MB.

RL02 loaded

W zbiorach MHKI obecnie znajdują sie dwie jednostki procesorowe PDP 11/34.

Obie wyprodukowano w 1977 roku .

tabliczka znamionowa 

W środkowej części ekspozycji znajduje się terminal znakowy, który był produkowany przez firmę Plessey Peripheral Systems, jako kompatybilny z terminalem DEC VT100.

Terminal standard VT 100

Po prawej stronie znajduje się druga szafka, zabudowana sterownikiem dysków eleastycznych 8-cali, samymi napędami w urządzeniu RX02 oraz interface'm, który najprawdopodobniej był odpowiedzialny ze zbieranie informacji z innych urządzeń pomiarowych.

Napęd RX02 FDD 8'

Na blacie szafki z napędem dysków elastycznych znajduje się elektryczna maszyna do pisania, pełniącą rolę terminala znakowego (rejestrującego).

Printer 

Model PDP 11/34 był niskobudżetowym zamiennikiem dla modelu PDP11/40, który z powodzeniem stosowano w miejscach gdzie wystarczyły bazowe możliwości maszyny, zwłaszcza w kierowaniu i nadzorowaniu pracy robotów i systemów automatyki, między innymi w elektrowniach jądrowych.

Warto wspomnieć, że w latach 70-tych XX wieku Polska, jako objęta embargiem COCOM, nie miała oficjalnego dostępu do tych maszyn. Nie oznaczało to jednak ich braku na polskim rynku. Pracujące w Polsce maszyny MERA-60, to przecież klony tego komputera, wykonane bardzo skutecznie przez zakłady CNMPSS MERASTER Katowice.

MERA-60, zbudowana w oparciu o radziecki procesor serii K-590, była programowo w 100% zgodna z linią komputerów PDP11.

Warto też wspomnieć, że seria tych komputerów była bardzo często kopiowana we wszystkich byłych krajach demokracji ludowej.

 

do góry