DEC PDP 8E

Ten komputer trafił do zbioru MHKI w czasie pierwszego roku pandemii. Starania o tę konkretną maszynę czynione były od roku 2015, kiedy to pierwszy raz wystąpiliśmy z formalną prośbą o przekazanie sprzętu który już wtedy był nieużytkowany. Niestety, nauczeni cierpliwości i konsekwencji w działaniu.

Sama maszyna przyjechała do Polski w latach 70 tych ubiegłego wieku, oczywiście po uzyskaniu stosownych zgód, które z uwagi na fukncję jaką miała pełnić był łatwiejsze w uzyskaniu. Formalnie został zakupiony mikroskop elektronowy wraz z jednostką sterującą którą właśnie był rzeczony PDP 8E i stanowił jedno z nowocześniejszych stanowisk badawczych w ówczesnej Polsce.

Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, bo właśnie ten podmiot był szczęśliwym użytkownikiem tego sprzętu  i miał w swoim zestawieniu aparatury badawczej nie jedną perełkę.

W 2020 roku, kiedy to otrzymaliśmy tzw. "zielone światło" i otrzymaliśmy formalne dokumenty przekazania eksponatu, sukcesem zakończył się długoletni proces pozyskiwania i po pięciu latach starań, zespół MHKI radośnie organizował transport sprzętu, który wcześniej niestety już był zdemontowany i czekał na transport do Katowic.

PDP 8E PDP 8Eaparatura

aparatura cd

W czasach głębokiego PRLu w latach 70 tych nastąpiło znaczące poluzowanie zapisów COCOM w sposób oczywiście nieformalny, ale sprawiło to że urzędnicy od których zależało zbycie towaru z USA, albo GB do PRLu było nieco łatwiejsze.

Tym oto sposobem, w 1974 roku przyjeżdża do Warszawy zestaw mikroskopu elektronowego wraz z oprzyrządowaniem którym był podmiotowy komputer PDP 8e.

Seria tych maszyn była produkowana dość długo, równolegle z różnymi wersjami komputerów PDP 11, a fakt iż występował w tym zestawieniu jako urządzenie niezbędne do ogsługi nowoczesnych technologii badawczych sprawił, że pojawił się Instytucie Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie. 

PDP 8E jest komputerem o słowie 12 bitowym, o dużej prostocie w programowaniu. Standardem architektury wewnętrznej jest stardard UNIBUS. Był pierwszym minikomputerem który odniosł komercyjny sukces i w różnych odmianach był produkowany od 1965 do 1990 roku.

Eksponat znajdujący się w MHKI, w chwili obecnej jest jednostką sprawną i dostępną w bieżącej ekspozycji. Prezentowany jest wraz z urządzeniem czytająco zapisującym informację na taśmach perforowanych. Niestety, obecnej brak powierzchni ekpozycyjnej nie pozwala na ekspozycję całego zestawu wraz z mikroskopem. 

Jednostka centralna PDP 8 E

Powyższe zdjęcie zostało wykonane podczas prac konserwatorskich jednostki procesorowej. Odkryto wówczas uszkodzenie praktycznie wszystkich żarówek pulpitu operatora.jednostka cetralna

Wraz z komputerem, do muzealnego zbioru została przekazana dokumentacje maszyny oraz oryginalne oprogramowanie na tasiemkach perforowanych.

tasiemki perforowanetaliczka Powyższe zdjęcie przedstawiam podstawową konfigurację mikrokomputera oraz datę produkcji  10-31-73r wraz z numerem seryjnym maszyny 7346.

Poniżej zdjęcie z obecnej prezentacji maszyny w ekspozycji Muzeum Historii Komputerów w Katowicach.PDP8E w MHKI

Poniższa galeria zawiera większą ilośc zdjęć maszyny zarówno z miejsca pobrania eksponatu, jego transportu, prac konserwatorskich oraz ekspozycji. Dostępny jest także krótki materiał wideo na naszym kanale YT z prostego testu tego komputera. 

 

 

 

 

do góry