Komputer Atari - model 65XE, to produkowany od 1985 roku, młodszy brat Atari 800XL. 

Różnią się one wyglądem obudowy oraz umiejscowieniem portu Cartridge (65XE - nad klawiaturą, 800XL – panel tylny). Ponadto model 65XE posiada nowszą wersję interpretera Atari Basic "C", którą (w odróżnieniu od wcześniejszej wersji "B") wyczyszczono z błędów.

Pomimo kilku różnic, to w zasadzie takie same komputery amerykańskiej produkcji. 65XE był dosyć popularny w Polsce pod koniec lat 80-tych i w pierwszej połowie 90-tych. Można go było nabyć w nieistniejącej już sieci sklepów Pewex oraz w innych placówkach, zajmujących się sprzedażą komputerów.

W Polsce na początku lat 90-tych powstało kilka firm, które systematycznie produkowały oprogramowanie, a szczególnie gry na 8-bitowe Atarynki (kasety, dyskietki 5,25”). Takie tytuły jak: Fred, Robbo, Miecze Valdgira, Magia Kryształu, Książe, Klątwa i Władcy Ciemności cieszyły się sporą popularnością wśród polskich graczy oraz dobrymi recenzjami w czasopismach o grach komputerowych.

Początek 1996 roku jest zarazem końcówką żywota tych poczciwych maszynek, które wielu z nas darzy ogromnym sentymentem. Miło jest tak sobie powspominać i pobujać w przeszłości.

Zapraszamy do zwiedzania naszych ekspozycji, prezentujących między innymi ukochane Atarynki.

 

Kilka parametrów technicznych 

  • Procesor: MOS Technology 6502C (1,77 MHz)
  • Pamięć RAM: 64 Kb
  • Pamięć ROM: 24 kb
  • Grafika: Antic i GTIA - Text 40x25, 320x192 (256 kolorów)
  • Dźwięk: 4kanały; 3,5 oktawy
  • Interpreter języka: Atari Basic

 

do góry