Jak wskazują nasze zbiory, ORIC 1 to jeden z lepiej wykonanych mikrokomputerków. Mało znany w Polsce, nie wygrał konkurencji królującymi ZX Spectrum oraz Atari i Commodore.

Jak wynika z dostepnych informacji, większość sprzętu opartego na technologii 8 bitowej przybyło z Wielkiej Brytanii. Kraj ten był kiedyś (można powiedzieć), zagłębiem europejskich  firm elektronicznych, które produkowały chyba większość znanych na ówczesnym rynku komputerów. Sinclair i jego klony były wszędzie, a i inni producenci, tacy jak BBC Micro Computer czy Tangerine Computer Systems zawładnęli rynkiem brytyjskim, a następnie przypuścili szturm na resztę Europy - rynek  bardzo chłonny nowinek techniki informatycznych. jak pokazuje histria, ORIC 1 okazał się tańszą alternatywą dla popularnego "gumiaczka" ZX Spectrum.

Firma Tangerine Computer Systems powstała w 1979 roku, założona przez dr Paul Johnson, Mark Rainer i Nigel Penton Tilbury w ST IVES, Cambridgeshire.

Pierwszym, bardzo udanym produktem (jak na owe czasy) był TAN1648, zestaw VDU, który w prasie technicznej został przyjęty z dużym uznaniem. W roku 1980 fima zmienia nazwę na ORIC Products International, podbijając rynek brytyjski w zakresie komputerów domowych.

Dostępny w zbiorach naszego Muzeum egzemplarz ORIC - 1 był oparty na znanym już procesorze 6502A 1 MHz i produkowany w dwóch wersjach: 16 i 28 Kb pamięci RAM, oraz 16 Kb ROM, w którym zawarty był interpreter BASIC'a oraz system operacyjny. ORIC-1, zarówno możliwościami jak i  wykonaniem, przewyższał swoje pierwowzory czyli ZX Spectrum i Spectrum 48 KB. Był wyposażony w programowalny układ dźwiękowy GI 8912 oraz dostępne dwa tryby graficzne, obsługiwane przez ASIC. W 1983 roku (we Francji) ORIC-1 był najlepiej sprzedającym się komputerem na rynku, wyposażany najczęściej w nośniki magnetyczne (taśmy) oraz oryginalnie zsynchronizowany magnetofon ("leżący" model Panasonic'a).

do góry