DIALOG DTC 8

Mikrokomputer produkowany w latach 80 tych ubiegłego stulecia, na dosyć szeroką skalę.

Jeden z konstruktorów tak opisuje zdarzenia które doprowadziły do finalnej wersji tegoż komputera.

DIALOG DTC 8 przekazany z Instytutu Fizyki  PAN

"(...)Nasza firma poszukiwała kierunków rozwoju w przemyśle, bo był to okres gdy pojęcie komputera osobistego było zarezerwowane dla urządzeń do rozrywki. Ale oczywiście naukowcy już próbowali je innaczej używać i my też stosowaliśmy programy CPMowe ale właściwy rozwój komputerów osobistych przyniósł IBM PC który wtedy razem z nami wchodził dopiero na rynek.  Wtedy zrobiliśmy obudowę typu PC  DTC-8 i ponad setka naszych urządzeń była używana do prac biurowych. Niestety mieliśmy głównie zawodne napędy 5 ¼” węgierskie do których dostarczaliśmy popychadełko ze szprychy rowerowej bo głowica lubiła się wykolejać poza obszar odczytu i tzreba było ją przyprowadzać na miejsce(...)"

Jak łatwo się domyśleć start produkcji tych komputerów przypada na rok 1984 i w zależności od potrzeb był produkowany do późnych lat 80 tych.

Co ciekawe, opracowano także wersję 16 bitowej takiej maszyny i ciekawe do niej rozszerzenia.

DIALOG DTC 16

"(..)Co do komputerów to popełniliśmy też później kilka DTC-16 z kartą procesora 16 - bitowego 8086 - 4,77MHz. W załaczeniu zdjęcie.

W komputerach przemysłowych nie mieliśmy konkurencji i było to ciekawe, ale w tym okresie niezbyt opłacalne. Innymi produktami był sterownik programowalny i seria czujników zbliżeniowych. (..)"

 Komputer był opisany w numerze czasopisma Mikroklan 3/1986. W obszernym artykule można przeczytać co przyświecało kontruktorom którzy tworzyli komputer, oraz na co kładziono nacisk przy jego projektowaniu.

Maszyna była sprzedawana w zestawie w skład którego wchodziły moduły: podstawowy, klawiatura, monitor. 

DIALOG DTC 8

Moduł podstawowy to właściwa część komputera w której znajduje się zespoł zasilacza, oraz kaseta samego komputera wraz z napędami stacji dysków 5 i 1/4''.

Monitor to tradycyjny Neptun 156, często malowany pod kolor obudowy modułu podstawowego i klawiatury.

Jak napisano we wstępnym akapicie artykułu o tym komputerze w Mikroklanie, był on alternatywą na rynku mikrokomputerów spoza rynku przemysłu kluczowego.

Sam komputer był zbudowany w oparciu o procesor  Z 80B taktowanym zegarem o szybkości 5,5 MHz zainstalowanym na karcie procesorowej sygnowanej znakiem DMC-ZCPU.

W jednostce podstawowej (zgodnie z opisem producenta) zastosowano rozwiązane szyny nazwanej BUSMAT II która dzięki złączom firmy CANON pozwalała na podłączanie odpowiednich kart rozszerzeń zwanych pakietami.  Wszystko było zawarte w kasecie z magistralą systemową która zawierała 17 złącz dla pakietów. Pakiety są wsuwane od tyłu obudowy bez jej konieczności rozbierania.BUSMAT II jako Magistrala DTC 8

Jak można zauważy na powyższych schemacie, główne pakiety stanowiące podstawową konfigurację mikrokomputeraz to: DMC-ZCPU, DMC-GDCX, DMC-FDC.

Pakiet procesora zawierał także pamięć operacyjną komputera i prezentuje się następująco.

DMC-CPU - pakiet procesora

Pakiet zawiera także dynamiczną pamięć RAM o pojemności 64KB oraz EPROM 32 KB z podstawowym systemem operacyjnym.

Jako drugi pakiet podstawowy wymieniany jest pakiet DMC-GDCX, czyli pakiet odpowiedzialny za komunikacje ekranową komputera.DMC-GDCX

Pakiet graficzny DMC-GDCX sterowany jest przez mikroprocesor graficzny firmy NEC, który dzięki współpracy z innymi podzespołami dawał 640x256 punktów wyświetlani graficznego, oraz 80 kolumn i 25 wierszy w trybie tekstowym, oraz dodatkowe 3 wiersze wyświetlające fukcje przypisane klawiszom funkcyjnym.

Trzecim pakietem z podstawowej konfiguracji komputera jest DMC-FDC.

DMC-FDC str A

DMC-FDC strB

Do tego pakietu podłączony jest zespół napędów dysków elastycznych  zarówno 8", 5 i1/4'' jak i 3,5"  o pojedyńczej albo podwójnej gęstości zapisu jedno albo dwustronnego. 

W przypadku naszych komputerów DIALOG DTC 8, oba egzemplarze są zaopatrzone w stacje 5 i1/4".

W maszynie przekazanej przez Instytut Fizyki PAN z Warszawy, zapełnienie pakietami wygląda następująco.

Kaseta komputera DIALOG DTC 8Widok pakietów o strony tyłu obudowy

Zauważyć może, że od lewej strony widoczne są pakiety podstawowej konfiguracji komputera.

Pakiet DMC-FDC jest widoczny w postaci pełnej zaślepki gdyż gniazdo do stacji dysków znajduje się w środku maszyny, co widoczne jest fotografii w rzucie "od góry".

Rozszyfrujmy zatem  pozostałe pakiety zgodnie z opisem komputera i tak w kolejności mamy pakiety opisane jako DMC-COM, DMC-MFC, DMC-PIB.

DMC-COM to pakiet komunikacji szeregowej  RS 232C to dwutorowy pakiet przystosowoany do pracy z modemami i z programowanym generatorem prędkości transmisji.

DMC-COM

DMC-MFC to pakiet wielofunkcyjny zawierający zegar-kalendarz zasilany akumulatorem, zawierający układ programowalny trzech liczników-dzielników częstotliwości, 3 kanałowy generator dźwięków, oraz porty kontrolerów.

DMC-MFC 

DMC-PIB to pakiet uniwersalnych dwukierunkowych portów równoległych.

GMC-PIB

Po prawej stronie, patrząc o tyłu, kasety znajduję się pusty pakiet z umiejscowionym w zaślepce przełącznikiem stanu zasilania.

Przyjżyjmy się teraz całości modułu podstawowego, dzisiaj nazywalibyśmy to jednostką centralną komputera.

Obudowa zbudowana jest ze stali lakierowanej proszkowo. Do ściągnięcia obudowy należy "użyć głowy" osoby chcącej dostać się do środka - w sensie, coś w stylu łamigłówki "nie irytuj się".

Jak już zewnętrzna część obudowy zsunie się, można ją zwyczajnie zdjąć.

DTC 8 zdjęcie obudowyDialog DTC 8 po zdjęciu obudowy

 Od lewej widoczna jest kaseta komputeraz wraz ze sterownikiem dysków elastycznych oraz zaślepką z przełącznikiem zasilania. Po prawej stronie widoczny jest zasilacz oraz stacje dysków elastycznych. Front po zdjęciu obudowy i zaślepek stacji FDD

W muzealnych zbiorach znajdują się dwa komputery DIALOG DTC 8, pierwszy otrzymaliśmy z Muzeum Energetyki z Łazisk Górnych, a drugi w pełni kompletny wraz z oprogramowaniem muzeum otrzymało z Instytutu Fizyki PAN z Warszawy. To właśnie ten egzemplarz, działający, w chwili obecnej znajduje się w bieżącej ekspozycji. Po niewielkich zabiegach konserwatorskich maszyna jest w pełni sprawna i stanowi wzór odtworzeniowy do naszego pierwszego eksponatu.

Mikrokomputer DIALOG DTC 8, który wymaga gruntowniejszych i bardziej zaawansowanych technik konserwatorskich do odzyskania dawnej świetności jest opisywany w dziale pracowni konserwacji  i rekonstrukcji maszyn cyfrowych.

Po wykonaniu zabiegów estetycznych zgodnie z wytycznymi założonymi w harmonogramie konserwatorskim, oraz weryfikacji od strony mechanicznej jak i elektrotechnicznej jak i kompletacji elementów. przystąpiąno do ponownego montażu i procesu uruchomieniowego jednostki.

 

 

 

 

 

do góry