Komputer zabytkiem?

Pytanie na miejscu, w sytuacji gdy laptop sprzed roku jest już archaiczny. Otwarte w czwartek 12 grudnia 2012 roku Muzeum prawdziwie zabytkowych komputerów udowadnia, że 30 lat w informatyce to tyle co trzy wieki w architekturze!

MERA 7951 tuż po przekazaniu do Muzeum

Dziś Muzeum w Katowicach ma w swoich zbiorach skatalogowanych ponad 4900 urządzeń

Odwiedzając nasze wystawy, przeżyją Państwo niebywałą podróż w czasie. Nasza ekspozycja przeniesie Was o ponad 40 lat w przeszłość. 40 lat, które wydają się być okresem krótkim, dobrze zapisanym w pamięci. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że te 40 lat w Informatyce to tyle co kilka wieków w Architekturze.
Wiemy, że 2 godziny przewidziane standardowo na podróż z naszym przewodnikiem, dostarczą Państwu wielu niezapomnianych wrażeń, a tym samym zaowocują chęcią powracania do naszej ekspozycji zarówno pamięcią, jak i osobiście.

W magazynie muzealnym mamy zgromadzonych ponad 4900 eksponatów,
z czego przygotowanych do Państwa dyspozycji jest około 300 komputerów.

Nie spoczywamy na laurach i stale przygotowujemy kolejne.

Już teraz możecie spróbować swoich sił w drobnej próbce wirtualnej - przystąp do gry.

Następnie możecie Państwo przyłączyć się do wycieczki grupowej po Muzeum Historii Kpmputerów i Informatyki w Katowicach.

Zgłoszenie wycieczki grupowej muzeum komputerów

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z Państwa będzie to także lekcja historii i ewolucji sprzętów, które na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu.

Oczywiście w naszym Muzeum nie może zabraknąć historii polskiej myśli informatycznej, którą obecnie godnie reprezentuje około 50 eksponatów, ze szczególnym uwzględnieniem takich rodzimych producentów jak MERA-ELZAB (obecnie Spółka Akcyjna),  Zakład Elektroniki Górniczej „ZEG” (nieistniejący już w w starej formie organizacyjnej) czy Zakłady ELWRO z Wrocławia (niestety już nie istniejące). 

Lekcje muzealne

Młodzi ludzie będą mogli "dotknąć" bitów i bajtów, oraz przekonać się że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą, do transportu której potrzebnych było kilku ludzi i samochód dostawczy i za nic nie dał się schować w kieszeni.

Istnieje możliwość zamówienia lekcji muzealnych, niekoniecznie związanych tematycznie z dawną informatyką. Na komputerach 8 bitowych, przy pomocy programów edukacyjnych z Wysp Brytyjskich, możemy nauczyć się podstawowych praw Fizyki, obliczyć równania matematyczne, zbadać przebieg zmienności funkcji, wyrysować wykresy matematyczne, a w końcu zobaczyć nasz układ słoneczny i dowiedzieć się niesamowitych rzeczy nt faz księżyca.To wszystko z użyciem komputerów i oprogramowania z roku 1986, które do tej pory uczą  i bawią w dziale komputerów w Muzeum Techniki  w Wielkiej Brytani.

Każdy komputer ma również zainstalowane gry z tamtych czasów aby młodzież mogła spróbować pokonać np. "Donkey Kong'a" i sprawdzić czym bawili się ich rodzice.

Zwiedzanie muzeum

Ze względów operacyjnych, przed odwiedzeniem Muzeum prosimy o wcześniejsze ustalenie terminu zwiedzania.

Ekspozycja stała Muzeum Komputerów

Budynek Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
ul.Plac Sejmu Śląskiego 2
email:

tel. +48 32 413 08 90

Wyczeczki lub grupy zorganizowane muszą obowiązkowo zerezerwować terminy przez przygotowany formularz zgłoszeniowy..

do góry