Wszyscy znamy człowieka, który stworzył mikrokomputer ZX Spectrum, ale mniej osób już wie, że był to także niesamowity wynalazca i, jak jeszcze kilka osób na świecie, projektował różne zadziwiające dzisiaj konstrukcje. Wśród nich znalazł się na przykład rower z napędem elektrycznym, i to na kilkadziesiąt lat przed epoką "modą" na tego typu wynalazki.

Rowerek Sinclair C5 to projekt, który na początku lat 80-tych widziany był jako niekoniecznie potrzebna ekstrawagancja.  Pozycja jadącego, jak na rower, była dość nietypowa. Kierujący siedział w pozycji półleżącej, a kierownica znajdowała się pod jego kolanami. Jak się później okazało, było to bardzo wygodne rozwiązanie.

Pierwszy eksponat trafił do nas na krótko przed ogłoszeniem stanu pandemii w roku 2020.

Sinclair C5

 

Równo rok później, na pewnym portalu ogłoszeniowym, pojawił się  rower nazwany przez sprzedającego - bolidem.... 

Za niewielką opłatą, nabyliśmy "bolid" przemalowany na jedyny słuszny dla "agrotuningu" kolor.

Gdy Sinclair C5 w wersji "agrotuning" dotarł,  rozpoczęły się w MHKI wewnętrzne dyskusje, co powinniśmy zrobić z tak zdewastowanym egzemplarzem.

2x Sinclair C5

I tak wybraliśmy odtworzenie rowerka w wersji prototypowej, w kolorze czarnego matu, takiego jak egzemplarz prezentowany (przez pomysłodawcę i twórcę zarazem) ważnym osobom w Wielkiej Brytanii, na początku lat 80 tych.

Sinclair C5 black

Rowerek został rozebrany na części i sporządzono listę brakujących elementów do pełnej rekonstrukcji. Były to różne elementy od silnika elektrycznego zaczynając kończąc na naklejkach odbalskowych.

Aby wiernie odwzorować prototyp, karoseria musiała zostać oddana do profesjonalej lakierni, w której pozbyto się "sportowego koloru".

 

do góry