Operacja Thanasis - cz. 7

15 Maja 2018

Wraz z jednostką centralną z Muzeum AGH przyjechała do nas konsola operatorska DZM-180KSR. Stan konsoli nie napawał optymizmem. Brak obudowy, luźno włożone płyty z logiką drukarki, uszkodzone elementy montażowe. To wszystko spowodowało, że niemal natychmiast przystąpiono do oględzin i oceny stanu technicznego tego sprzętu. 

Stwierdzono wiele nieprawidłowości montażowych, uszkodzenia elementów elektrotechnicznych, brak pokrywy wierzchniej, braki w przełącznikach, urwane przewody z logiki i wiele innych.

Oto urządzenie przed i w trakcie transportu. Na pierwszy rzut oka wygląda całkiem dobrze. Jednak okazuje się, że nawet postument jest luzem jak i większość podzespołów konsoli.

Po opanowaniu problemów zasilania, niestety okazało się, że występują rozległe uszkodzenia w pakiecie logiki. Aby móc zbadać uszkodzenia, byliśmy zmuszeni do budowy własnych elementów i podstawiania układów w celach diagnostycznych. Uszkodzeniu także uległy pamięci SRAM oraz EPROM. Po zdiagnozowaniu problemów i podstawieniu sprawnych elementów, pozostał nam do opanowania problem wsadów do kości EPROM. Niestety, wsady z drukarki starszej nie odpowiadały wymaganiom nowszej konsoli.

Dzięki urządzeniu diagnostycznemu oraz dokumentacji, udało się rozpisać program i przywrócić (po dużych emocjach) właściwość pracy igieł drukarki, przesuwu papieru oraz taśmy barwiącej.

uszkodzenia w pakiecie logiki uszkodzenia w pakiecie logiki

Aby właściwie móc konfigurować szerokość papieru oraz przesuw, niezbędne było wyperforowanie taśmy 5 dziurkowej wg opisu w dokumentacji.

wyperforowanie taśmy 5 dziurkowej wg opisu w dokumentacji

 Po wielu próbach odnieśliśmy sukces - konsola jest w pełni działająca.

Przy okazji tej restauracji sprzętu, stworzono bazę laboratoryjną do testowania podzespołów innych konsol operatorskich.

Ciągle apelujemy o informacje dotyczące miejsca, gdzie takowe jeszcze mogą się znajdować.

CDN...

Podobne wiadomości:

do góry