Operacja Thanasis - cz. 3

22 Grudnia 2017

JC 1305 prac ciąg dalszy

Upłynęło sporo czasu od momentu kiedy wykonywano te zdjęcia. Stwierdzono wówczas, że bloki prostownicze są zgodne ze schematem i są w pełni sprawne. Wszystkie napięcia bloków prostowniczych LT i PF są w zakresach tolerancji. Poddano także badaniom elementy elektrotechniczne, celem wykluczenia ich zużycia, uniemożliwiającego poprawną pracę głównego zasilania jednostki centralnej.

Poniżej przedstawiono rysunki ukazujące  bloki prostownicze (pochodzą z dokumentacji technicznej JC 1305).

rysunki ukazujące  bloki prostownicze rysunki ukazujące  bloki prostownicze

Przy okazji demontażu bloków prostowniczych, wyczyszczono dolną część ramy, sprawdzono połączenia, złączki oraz stan filtrów, wyczyszczono także izolacje przewodów, oraz styki złączy.

Następnie, zmontowano zespół zasilania i podłączono przewody zgodnie z opisami oraz dokumentacją..

zespół zasilania zespół zasilania

Podłączając ponownie bloki prostownicze poza obszarem ramy, dokonano pomiarów obciążeniowych, które wypadły pomyślnie. 

pomiary obciążeniowe  pomiary

Całość prac poświęconych na oczyszczenie oraz sprawdzenie bloków prostowniczych to ok 32 roboczo godzin - w trybie wolontaryjnym! Ale za to jaka satysfakcja!                           bloki zasilające

Mając solidne podstawy - czyli sprawne bloki zasilające, przystąpiono to weryfikacji napięć w szufladkach zasilających i sterujących automatyką i logiką maszyny. 

weryfikacja napięć

Wykryto uszkodzenia:

 • płytka M1szufladka ZA (logiki)
 • płytka: M1-0564501-2  ZA3-07/T
  • układy UCY 7400
  • układy UCY 7440
  • żarówki rurkowe                                        

podstawiono nowe elementy i wymieniono żarówki.

 • szufladka  ZA   (automatyki)
  • uszkodzone przekaźniki

pulpit technicznyPo wymianie elementów, oraz wyczyszczeniu płytek i szufladek, JC 1305 startuje poprawnie i podaje właściwe wartości napięciowe na podzespoły. Pozostaje zbadać przebiegi i rozpocząć kolejną fazę weryfikacji elementów składowych jednostki centralnej. Zanim to nastąpi, musimy zająć się panelem czyli pulpitem technicznym, który nadszarpnięty zębem czasu, musi być w pełni sprawny aby wkrótce móc pracować na JC 1305.

Po zdjęciu tylnej pokrywy, usunięto resztki gąbki wygłuszająco uszczelniającej, która będzie otworzona. Przemierzono przełączniki "isostaty", przeczyszczono i wymieniono potrójny blok uszkodzonych isostatów. 
W pulpicie uzupełniono także brakujące klawisze i ponownie sprawdzono sprawność podzespołów.

Powyżej zdjęcia pulpitu technicznego przed uzupełnieniem braków i po naprawach.

Następnie przystąpiono do sprawdzania poprawności funkcjonowania pakietów logiki i arytmetyki jednostki oraz poprawności połączeń.

Stwierdzono kilka nieprawidłowości, oraz podjęto decyzję o podłączeniu oscyloskopu o większej precyzji pomiaru.

Kolejnym krokiem było zaprojektowanie i zlecenie wykonania płytek "przedłużaczy pakietów", do których także były potrzebne już nieprodukowane złącza. Rozpoczęto poszukiwania.

6 sztuk płytek przedłużacza zostało wykonanych - teraz tylko złącza, lutowanie i można przystąpić do dalszych pomiarów.

Płytka Płytka

Po wyeliminowaniu uszkodzeń układów z serii UCY na kilku pakietach automatyki, jednostka centralna wykazuje cechy poprawnego funkcjonowania. Pozostaje w dalszym ciągu kwestia zbadania, zestrojenia oraz uruchomienia pamięci krzemowej, która to została zainstalowana w jednostce na początku lat 80 tych.

CDN...

Podobne wiadomości:

do góry