Operacja Thanasis - cz. 6

6 Kwietnia 2018

W marcu 2018 roku z Muzeum Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, otrzymaliśmy JC1305M 

pulpit jednostki JC1305MJednostka przywieziona z Krakowa, została zakupiona przez Muzeum AGH w 2011 roku od PKP Informatyka, z likwidowanej części rozrządowej PKP Lublin Tatary. Jest to jednostka, która wyprodukowana była w roku 1985 z numerem seryjnym 384.

W stosunku do opisywanej i restaurowanej jednostki, występuje tu sporo różnic. Począwszy od inaczej skonstruowanych bloków zasilających, skończywszy na estetycznych zmianach wyglądu pulpitu.

Oto zdjęcie przekazanego przez Muzeum AGH zestawu JC1305M oraz DZM-180KSR w pierwotnym środowisku pracy PKP Lublin Tatary, w kwietniu 2010 roku tuż przed ostatecznym wyłączeniem z eksploatacji. 

jednostka JC1305M jednostka JC1305M

Zdjęcia w PKP Lublin Tatary wykonane przez: Jacek Babicz Kurier Lubelski

Na zdjęciu widać jeszcze drugą jednostkę JC1305M - Ta jednostka, wraz z monitorem technicznym, została przekazana do Muzeum Techniki NOT w Warszawie, obecnie Narodowego Muzeum Techniki i nosi numer 426.

Poniżej prezentujemy zdjęcia samego pulpitu wraz z sygnaturami naniesionymi przez PKP Informatyka:

Różnice, w stosunku do jednostek z lat 70-tych widoczne są także w konstrukcji ramy, materiałów z której są one wykonane oraz zmienionego logo. 

Dla porównania przedstawiamy dwa logotypy: jednostki z roku 1975 oraz ten po modyfikacji:

logotypy: jednostki z 75 roku logotypy: jednostki z 75 roku

Podczas prac porównawczych obu jednostek, znajdujemy także zmiany w szufladkach zasilania oraz zastosowanych złączach do kanałów przyłączeniowych.

Jednostka centralna, po wstępnych oględzinach, została zinwentaryzowana oraz został określony stan sprawności technicznej. Na wstępie wykryto uszkodzenie zespołu filtrów zasilania, styczników w szufladkach automatyki oraz zespołów wentylatorów w układzie chłodzenia jednostki. Przystąpiono do demontażu bloku zasilania:

Po wymianie wszystkich podejrzanych elementów, przystąpiono do montażu części zregenerowanych.
Pulpit operatora, mimo problemu z dwoma przyciskami, na tę chwilę pozostawiliśmy bez naprawy, gdyż przyciski te przeszkadzały w dalszych pracach uruchomieniowych.
Przystępujemy do prac nad uruchomieniem pamięci i testowania logiki procesora.

CDN....

Podobne wiadomości:

do góry