Noc muzeów 2013

19 Maja 2013
 

Noc muzeów to jedyny czas w roku kiedy prawie wszystkich dopada pozytywne szaleństwo pójścia do muzeum i odwiedzenia w tą noc jak największej ilości miejsc, stereotypowo traktowanych jako przechowalnia martwych zabytkowych eksponatów. To noc, podczas której każdy może się przekonać, że choć prawdą jest iż muzea gromadzą to co kiedyś było zwykłe, normalne, to jednak z czasem stało się to "coś" cennym zabytkiem, godnym zachowania dla przyszłych pokoleń. Również, odwiedzający w tym dniu może się przekonać, że muzea to prawdziwe świątynie w których możemy odbyć podróż w czasie.

Muzeum Komputerów i Informatyki w Katowicach to najmłodsza placówka muzealna w województwie śląskim. Powstała w grudniu 2012 r. i działa głównie  w oparciu o pracę społeczną wolontariuszy. Tegoroczna Noc Muzeów, była pewnego rodzaju egzaminem organizacyjnym dla twórców Muzeum, a także sprawdzianem zaistnienia w świadomości społeczności lokalnej.

Sprawiliście nam Państwo niezwykle miłą niespodziankę. Odwiedziło nas ponad 950 osób! Już sam moment otwarcia drzwi mile zaskoczył i pokazał, że ta noc będzie wyjątkowa, a nasze szacunki że odwiedzi nas góra 400 - 500 zainteresowanych osób, mogą się spełnić.  Z godziny na godzinę salę i ekspozycję wypełniały się zwiedzającymi w różnym przedziale wiekowym. Gości, zainteresowała szczególnie, przygotowana specjalna ekspozycja retro komputerów, na których można było pograć, postrzelać, a nawet skomponować  własny elektroniczny utwór dogrywając do niego rytmy stworzone na elektronicznej perkusji. Konkursy z nagrodami przyciągały chętnych do zabawy i poznania historii informatyki. Co 30 minut każdy mógł poznać to co jest najcenniejsze w muzeum czyli jego zbiory oraz posłuchać opowieści przewodnika z przymrużeniem oka.

Co godzinę muzeum pobijało swój rekord odwiedzalności, każdy zwiedzający był liczony, sale coraz bardziej się zapełniały całymi rodzinami. O godzinie 19.00 muzeum wypełniło się dziećmi, dla których organizatorzy przygotowali teatr kukiełkowy. W tym czasie dorośli w kuluarach wspominali, jak to było dawniej, kiedy posiadali niektóre z wystawionych komputerów i ile ponieśli wyrzeczeń, aby je pozyskać i spełnić swoje marzenia. Na dwie godziny przed północą w najważniejszej sali muzeum tzw. podziemnym laboratorium,  gdzie króluje komputer Odra, została wystawiona w niezwykłej scenerii sztuka teatralna przygotowana przez Teatr Obecności z Zabrza. Sztuka została specjalnie przygotowana na tą noc i opowiadała widzom o duchach mieszkających  pośród maszyn liczących i ich problemach z okresu kiedy żyły pośród ludzi. O północy dla wszystkich zainteresowanych miała odbyć się dyskoteka również w stylu retro, gdzie utwory miały być odtwarzane z oryginalnych kaset magnetofonowych, ale do tańczenia nie było wielu chętnych. Być może natłok pozytywnych wrażeń, wielu wspomnień osłabił ich fizyczne siły. Muzeum było otwarte do godziny trzeciej w nocy. Tak późno pora nie odstraszała zwiedzających, którzy już w mniejszych grupach przybywali do muzeum, aby skorzystać z nocnego oprowadzania po ekspozycji.

To na pewno była noc, w której każdy z odwiedzających znalazł coś atrakcyjnego dla siebie. Było to spotkanie z tym, co nazywamy miłym wspomnieniem z krainy dzieciństwa, młodości czy okresu pracy zawodowej. Na koniec warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do innych muzeów, w których w tą jedyną noc w roku eksponaty „ożywiają się” i przemawiają do nas swoim językiem to w Muzeum Komputerów i Informatyki, wszystko co jest eksponatem, mimo swojego charakteru obiektu zabytkowego, jest sprawne i działające.

Dyrekcja Muzeum bardzo dziękuje wszystkim sponsorom, wolontariuszom,  którzy przyczynili się do zorganizowania naszej pierwszej muzealnej nocy.

Ale szczególnie ciepło dziękujemy wszystkim Gościom, którzy w tym dniu odwiedzili nasze muzeum. Bez Was ta noc nie była by właśnie tą niepowtarzalną, wyjątkową i jedyną.

Dziękujemy i zapraszamy za rok

Zespół Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Podobne wiadomości:

do góry