PROWADZĄCY program "Godzinka czyli dwie"

Od samego początku wiadomym było że prowadzących będzie minimum dwóch. To współzałożyciele muzeum, Zbigniew Rudnicki i Krzysztof Chwałowski - Dyrektor MHKI.

Krzysztof Chwałowski i Zbigniew Rudnicki

Postaci te są dobrze znane fanom audycji Wirtualny Wtorkowy Wieczór w Polskim Radiu Katowice, jak i z licznych materiałów radiowych, telewizyjnych oraz piśmiennych opowiadających o technologii, jej zastosowaniach, oraz historii jak i nowoczesnych osiągnięciach.

Inżynierowie z wykształcenia, czynni pracownicy branży IT, pasjonaci technologii. Chętnie dzielący się wiedzą i doświadczeniem zarówno podczas oprowadzania grup wycieczkowych w muzeum jak i wystąpieniami eksperckimi w mediach.

 

       Zbigniew Rudnicki 

Zbigniew RudnickiTo nietuzinkowa postać inżyniera, który kiedyś sprzedał samochód marki Syrena aby kupić ZX Spectrum. Wieloletnie doświadczenie w branży IT oraz biznesie z nim związanym, pozwoliło na zdobycie ugruntowanej wiedzy z wielu zakresów którą chętnie się dzieli.

Ekspert ds pracodawców Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Ekspert ds CSR Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Audytor podmiotów realizujących usługi Bazy Usług Rozwojowych przy Polskiej Agencji Rozwoju. 

Konsultant, ekspert strategii biznesowych, tematyki architektury korporacyjnej oraz społecznej odpowiedzialności biznesu. Od 1985 roku zajmuje się realizacją przedsięwzięć związanych z budową lub reorganizacją firm i jednostek samorządowych. W latach 1979-1995 - czynny programista i projektant systemów IT, inżynier sieciowy systemów IT. W okresie od 1998 do 2010 członek Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, w tym w latach 1998-2001 przewodniczący Komisji Informatyki i Informacji, a od 2007 do 2009 przewodniczący Komisji ds. Społeczeństwa Informacyjnego Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Był członkiem zespołu ekspertów przygotowujących Regionalną Strategię Innowacji (RIS Silesia) oraz Śląskiej Platformy Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 1998-2001 współpracownik i konsultant Krajowej Izby Gospodarczej.

Od 1989 roku czynny dziennikarz zajmujący się popularyzacją tematyki biznesowej oraz IT, od 1991 r. współtwórca i prowadzący audycję "WWW - Wirtualny Wtorkowy Wieczór" w Radiu Katowice. Współtwórca targów informatycznych "Softarg"

Krzysztof Chwałowski

Krzysztof Chwałowski

Inżynier informatyk, pomysłodawca i założyciel pierwszego w Polsce Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, gromadzącego unikatowe zabytki z zakresu historii polskiego i zagranicznego przemysłu komputerowego, informatyki oraz związanej z nimi kultury. Od 2008 roku zajmuje się ratowaniem dziedzictwa informatycznego. Współprowadzący w audycji radiowej „Wirtualny Wtorkowy Wieczór” w Polskim Radiu Katowice, poświęconej nowoczesnym technologiom. Ekspert w wielu programach telewizyjnych i audycjach radiowych poświęconych technologiom IT. Od 2012 dyrektor Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Twórca terminu Zabytek cyfrowy/informatyki, dążący do ujednolicenia wielu definicji z branży IT jak i jej historii. Twórca materiałów historycznych takich jak, Historia gier komputerowych w kontekście technologicznym, Historia Informatyki. 

 

W ziązku z wprowadzonym reżimem związanym z pandemią SARS COV2, w studio początkowo był Krzysztof Chwałowski a drugi prowadzący był połączony "online".

W trzecim wydaniu programu, 11 maja 2020 roku,  który jeszcze nazywał się roboczo "Wirtualne spotkania w MHKI", jako współprowadzący pojawił się Piotr Biela inżynier informatyk czynny w branży IT i wielki pasjonat komputerów z brandu Sinclair - expert w tej dziedzinie.Krzysztof Chwałowski i Piotr Biela - 3 wydanie programu

 Piotr Biela

 

Piotr Biela

BIO w opracowaniu

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym samym wydaniu, pojawia się redakcyjny kolega współzałożycieli MHKI z Radia Katowice, głos nawigacji Google Maps - Jarosław Juszkiewicz. To kilka dni wcześniej Google postanowił zastąpić J.Juszkiewicza automatycznym głosem lektorskim. Rejestrując pożegnanie z ludźmi którzy jeździli z głosem żywego człowieka, postanawia pożegnać się ze wszystkimi  rejestrując film pożegnalny i w taki oto sposób stał się youtuberem. Kilka dni później, Google przywraca jego głos do nawigacji. Z kolejnymi wydaniami programu Jarosław Juszkiewicz staje się współprowadzącym program początkowo opowiadając o kosmosie i ciekawych przypadkach w misjach kosmicznych, oraz grając w gry na komputerach 8 bitowych czyli "Na rondzie prosto".

Jarosław Juszkiewicz - Na rondzie prosto

 Jarosław Juszkiewicz

Jarosław Juszkiewicz

 

Dziennikarz naukowy i lektor. Od niemal ćwierć wieku związany z Planetarium Śląskim w Chorzowie, autor seansów popularnonaukowych, od 2018 roku rzecznik prasowy tej placówki. Wychowany w radiu publicznym, w styczniu 2022 roku dołączył do zespołu Radia 357, dla którego przygotowuje cykle podcastów i cykliczną audycję poświęconą nowym technologiom. Jego kanał  „Kieruj się na południe” w serwisie YouTube subskrybuje ponad 100 000 osób. To jego głos prowadzi wszystkich w nawigacji Google Maps od 2007 roku.

Praktycznie od samego początku, w programie występuje Mateusz Skorupa, który wciela się w rolę "Murarza tynkarza i komputerowca". Nieco kuglarska rola, przechodzi przeobrażenie poprzez rolę współprowadzącego program aż do gospodarza "kącika Murarza"(człowiek orkiestra, bawi, uczy, naprawia a jak trzeba to i dom zbuduje), w którym to prezentuje w sposób żartobliwy choć merytoryczny różne historyczne maszyny z magazynu i ekspozycji MHKI.

 

Krzysztof Chwałowski i Mateusz Skorupa 

Mateusz Skorupa

 Mateusz Skorupa

Bio w opracowaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Niemalże od pierwszych programów w roli eksperta występuje Marcin Bulandra, człowiek który w MHKI zajmuje się "ciężką informatyką". To właśnie on przyczynił się we współpracy z Panem inż R.Jakóbcem do uruchomienia komputera ODRA 1305, oraz wielu innych ciężkich sprzętów z dawnych epok.  Z powodzeniem w programie prezentuje pracę oraz zasady działania różnych maszyn.

Marcin Bulandra

 

Marcin Bulandra 

Marcin Bulandra 

 

Bio w przygotowaniu

 

 

 

 

 

Od pierwszego wydania programu, o ciekawostach związanych z polskimi komputerami opowiada i prezentuje je Marcin Kaźmierczak. Pojawia się w połączeniach "online" na tle swojej małej wystawki która jest czubkiem góry sprzętu jaki udało mu się zgromadzić.

Marcin Kaźmierczak Polskie Komputery

Marcin Kaźmierczak

Marcin Kaźmierczak

 

 

 

 bio w przygotowaniu

 

 

W wydaniu 11-tym, Murarz, tynkarz, komputerowiec - zyskuje uroczą asystentkę Malwinę, która potrafi programować na starym komputerze, który razem prezentują. I tak już została Malwina która od pewnego momentu została nazwana pszczółką murarką.

Malwina Jarosz

 

Malwina Jarosz 

Malwina Jarosz

bio w przygotowaniu

 

 

 

 

 

To już cały skład prowadzących program "Godzinka czyli dwie". Zapraszamy do zapoznania się z naszymi gośćmi których zapraszaliśmy na naszą wirtualną antenę, oraz historię powstania programu.

do góry