Jak to z tą nazwą i samym programem było

W roku 2020 po ogłoszeniu pandemii, wiele instytucji kultury w tym muzea postanowiły przejść na zdalny tryb pracy jeśli chodzi o pracowników administracji. Pozostała kwestia odwiedzin zwiedzających w muzeach, oraz publiki na koncertach/spektaklach.

Wiele muzeów rozpoczęło oprowadzanie "online", nam jednak ten model nie do końca przypadł do gustu i postanowiliśmy, że albo robimy coś co nas będzie zadowalać i naszych odbiorców albo w ogóle tego nie robimy.

Szukając satysfakcjonującego rozwiązania, podjęliśmy rozmowę z kolegami, którzy na myśl stworzenia Wirtualnych Spotkań w MHKI - bo tak pierwotnie miał nazywać się video-spot, zaproponowali pomoc, ale jednocześnie postawili warunek: to musi być program formatu telewizyjnego.

Zespól pod kierownictwem Krzysztof Chwałowskiego przystał na tego typu propozycje. Miał to być pewnego rodzaju poligon doświadczalny dla obu ekip.

Zupełnie nowy sprzęt z firmy Strip Studio Krzysztofa Marka wymagał poznania i konfiguracji, a my mieliśmy posłużyć jako testerzy - idealny układ!

Strip Studio wprowadzka

23 kwietnia 2020 roku, miał miejsce stream techniczny który miał na celu wstępnie wytestowanie kadrów, oświetlenie, połączenia zewnętrzne i inne aspekty techniczne.

Pierwsze pełne Wirtualne Spotkanie w MHKI miało miejsce 24 kwietnia o godzinie 19:00.

Na pierwszy kadr "studia" przyjęto pamięci taśmowe Fujistu oraz IBM S390, który wraz z biurkiem stał się stołem prowadzącego spotkanie Krzysztofa Chwałowskiego.

Pierwszy plan studia

Plan studia widoczny na podglądzie realizatorskimW ten oto sposób zaistniał program który początkowo miał ambitne założenie w postaci ramy czasowej jednej godziny....

Wymyślono także gatunek programu "Telewizja kolacyjna" czyli z technologią przy kolacji. 

Do dziesiątego wydania programu, plan studia był przenoszony w różne miejsca ekspozycji MHKI, aby sprawdzić który kadr będzie najciekawszy a jednocześnie pozwalający na pracę realizatorom jak i osobom biorącym udział w programie.

Scenariusze każdego programu układał Krzysztof Chwałowski jednocześnie zapraszając różnych gości zgodnie z sugestiami współpracowników. 

W pierwszym wydaniu pojawia się także pierwsza wersja czołówki programu, która pozostawia wiele do życzenia od strony technicznej ale za to była "swojska", a chodziło przecież o tym aby być bliżej odbiorcy.

 

wydanie 1 - Pamięci taśmowe - emisja programu: 24 kwietnia 2020 roku

 

wydanie 1

Drugie wydanie Wirtualnego Spotkania w MHKI przypadło 1 maja 2020 roku i poprowadził je w całości Zbigniew Rudnicki, z uwagi na niedyspozycje Krzysztofa. Plan programu został ustawiony na tle komputera ODRA 1304.

wydanie 2 - sala komputerów ODRA  emisja programu 1 maja 2020 roku

Plan drugiego Wirtualnego Spotkania w MHKI

Kolejno prowadziliśmy program z:

wydanie 3 - sala główna muzeum - emisja programu:11 maja 2020 roku

 Sala główna MHKI - wydanie 3

 

wydanie 4 - sala 8 bitowa - emisja programu: 18 maja 2020 roku

 

Wydanie 4 - sala 8 bitowa

 

wydanie 5 - sala polskich komputerów - emisja programu: 25 maja 2020 roku

 

wydanie 5-polskie komputery

 

wydanie 6 - sala 8 bitowa widok na komputery, emisja programu 1 czerwca 2020 roku

 

wydanie 6 - sala komputerów 8 bit widok na Atari

 

wydanie 7 - sala komputerów 8 bit - emisja programu: 8 czerwca 2020 roku

 

wydanie 7 - sala komputerów 8 bit

 

wydanie 8 - sala komputerów ODRA - emisja programu: 15 czerwca 2020 roku

 

wydanie 8 - sala komputerów ODRA

wydanie 9 - sala duża - kolejne ujęcie - emisja programu: 22 czerwca 2020 roku.

 

wydanie 9 sala duża

 

wydanie 10 - sala duża MHKI - emisja programu: 29 czerwca 2020 roku

 

wydanie 10-duża sala

W tym 10 jubileuszowym wydaniu Wirtualnego Spotkania MHKI, rozstrzygnięto plebiscyt na nazwę programu. Plebiscyt wygrała nazwa: "Godzinka, czyli dwie :-)"

Od kolejnego wydania, program właśnie nosił już tę nazwę.

 

 

 

 

 

 

 

do góry