miSTER Z80

Mikroprocesorowy sterownik - OM-1

Mikrokomputer - OM-2

miSTER Z80 OM-1

Obie wersje tego komputera to produkt Zakładu Elektroniki Górniczej w skrócie ZEG który mieścił się w Tychach.

reklama miSTER Z 80

Jak czytamy w zachowanych materiałach reklamowych dotyczących tej maszyny, wersja OM-1 to komputer zaprojektowany do wspomagania prac laboratoryjno-biurowych, natomiast wersja OM-2 był komputerem biurowym. 

Ciągle poszukujemy wersji biurowej tej maszyny czyli Mikrokomputera OM-2. 

Eksponat który znajduje się w muzeum, został przekazany przez żonę Pana Jerzego Ryndaka, pracownika ZEGU w latach 1980-1997.

W roku 2018 podczas cyklicznych spotkań upamiętniających poszczególne firmy  z branży IT z okazji 70 lecia IT w Polsce, Pan Jerzy wraz z kolegami odwiedził MHKI. Podjęto wówczas decyzję o odtworzeniu komputeraz z tego co pozostało, czyli pakietów prototypów i innych podzespołów zgromadzonych przez pracowników. Niestety Panu Jerzemu osobiście nie udało się przekazać nam tego komputera, zrobiła to żona Jolanta po jego śmierci.

Wszystkim kolegom Pana Jerzego za pomoc w zgromadzeniu podzespołów i odbudowę komputera bardzo dziękujemy. 

Pozostaje jeszcze kwestia uruchomienia maszyny - ale liczymy że może ktoś z dawnych pracowników ZEGu się tego podejmie na terenie naszej placówki.

Wraz z kmputerem, otrzymaliśmy drukarkę Mera Błonie D 100 w brązowej obudowie w oryginalnym opakowaniu i z kartą gwarancyjną, dokumentację techniczną, materiały reklamowe oraz dyplomy Pana Jerzego które otrzymał wraz z zespołem konstruktorów.

Konstruktor ROKU 1985

W zestawie przekazanym do MHKI jest monitor Polkolor, odmiennie do zdjęć w ulotkach gdzie prezentowany był Neptun 156. Ponieważ taka była wola współkonstruktora, prezentujemy maszynę właśnie z tym monitorem czyli produktem POLKOLOR.

 

przedłużacz pakietów miSTER Z80 

Zastosowanie komputera wg producenta:

  1. system rejestracji i przetwarzania danych wraz z wizualizacją graficzną wyników
  2. komputer biurowy jako procesor tekstów
  3. komputer do obliczeń naukowo-technicznych
  4. komputer do wspomagania prac laboratoryjno-pomiarowych
  5. komputer do kontrolowania i sterowania niewielkimi obiektami technologicznymi
  6. system wspomagający programowanie i uruchamianie systemów mikroprocesorowych 

Komputer zbudowany był w oparciu o procesor produkcji NRD, klon Z-80 czyli Z-80A  U880D w przypadku systemów 8-bitowych a dla systemów 16 bitowych procesor Intel 8088, posiadał 64 kB pamięci z możliwościa rozbudowy do 960kB.

RAMDYSK 256/512 kB

2x stacje dyskietek 5i1/4 ' o możliwości zapisu 360 kB każda.

FDDPodstawowym systemem operacyjnym był CP/M w wersji 2.2, a producent jeszcze oferował możliwość instalacji dysku typu Winchester 20MB.

W każdej ulotce tego komputera, zawarta była informacja o zgodności magistrali z komputerem ComPAN Pzaz który także posiadamy w zbiorach muzeum.

 

 

do góry