MHKI oraz Muzeum AGH wspólnie ratują polskie komputery ODRA

28 Marca 2018

W wyniku zawartej umowy pomiędzy MHKI a Muzeum AGH i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, 27.03.2018 do naszego muzeum przyjechały dwa słynne już komputery ODRA 1304 oraz ODRA 1305M. Otrzymany sprzęt włączony zostanie do prowadzonego przez MHKI projektu „Operacji Thanasis”, związanego z rewitalizacją oraz konserwacją polskich komputerów serii ODRA.

Przekazana ODRA 1304 , to prawdopodobnie jedyny taki model zachowany w Polsce. Choć zdekompletowany, stanowić będzie świetną podstawę dla rekonstrukcji.

Komputer ODRA 1305M, to egzemplarz szczególny. Poddana modyfikacji fabrycznej jednostka z 1985 roku, z eksploatacji wyłączona została dopiero  w 2010 roku!

Więcej szczegółów nt przekazanego sprzętu oraz projektu „Operacja Thanasis” znajdziecie na naszej podstronie opowiadającej o Operacji Thanasis oraz stronie Muzeum AGH.

Przygotowany z tej okazji krótki materiał TVP znajdziecie na naszej stronie "Napisali o nas".

ODRA 1304 / 9

Komputer ODRA 1304 przywieziony z Muzeum AGH przekazany do depozytu i restauracji.