Fotka z Elwirką

 Fotka z Elwirką

Projekt upamiętniający pracowników Wrocławskich Zakładów Elektronicznych ELWRO oraz wszystkich pracowników zakładów elektronicznych, którzy w czasach PRL-u, pracując pioniersko, tworzyli komputery, osprzęt i oprogramowanie.

ELWIRKA

Za żelazną kurtyną, w Polsce, konstruowano i produkowano w dużych ilościach sprzęt komputerowy, automatykę oraz oprogramowanie. W tych czasach z ograniczonym dostępem do nowoczesnych technologii (COCOM) matematycy, inżynierowie i technicy opracowywali rozwiązania, które niejednokrotnie były później kopiowane i wdrażane do produkcji na świecie. Jednak twórcy nie zostawali za to odpowiednio wynagrodzeni: dość wspomnieć choćby rozwiązania, które zostały zastosowane w komputerze ODRA 1305 a następnie zostały za darmo przekazane do ICL w Wielkiej Brytanii. Tu znalazły zastosowanie w nowej wersji komputera, który brytyjska firma sprzedawała z powodzeniem na świecie. 

Ponieważ obudową komputera Elwro 800 Junior stały się po 1986 roku organki Elwirka (produkowane najpierw jako pomoc dydaktyczna dla szkół), postanowiliśmy do projektu zapraszać artystów muzyków. 

Po co to robimy? Aby upamiętnić tych wszystkich ludzi, którzy pioniersko, w trudnych czasach, tworzyli maszyny cyfrowe.

Jako pierwszy zdjęcie, czyli  "Fotkę z Elwirką", zrobił sobie u nas Lider grupy LOMBARD Grzegorz Stróżniak. Mamy nadzieję, że będziemy mogli powtarzać ten kadr.

 Grzegorz Stróżniak - LOMBARD

do góry