Strona główna / Ze zbiorów Muzeum / Osprzęt do ZX SPECTRUM

Osprzęt do ZX SPECTRUM

Ponad ćwierć wieku temu, dla wielu, wymarzonym prezentem "pod choinkę" lub na komunię był komputer ZX SPECTRUM lub jego klon.

ZX Spectrum najczęściej kupowany był na giełdach i jarmarkach, zwykle z tzw. prywatnego importu (choć dziś nazwalibysmy to raczej przemytem). Handlarze szybko reagowali na potrzeby rynku i w ślad za mikrokomputerami sprowadzali (najczęściej w bagażnikach samochodów osobowych) peryferia, oprogramowanie, oraz literaturę. Były wersje dla mniej (16 kB) i bardziej zamożnych (48kB) osób.

Jakież to było wydarzenie w domu.... Dostępne dwa (w porywach trzy) programy telewizyjne  czy popularne odtwarzacze VHS (odtwarzacz kaset wideo) z filmami z targowiska nie miały szans.

Po wprowadzeniu magicznych komend wsłuchiwało w odgłosy pracy magnetofonu, ze strachem oczekując ew. komunikatu na ekranie "ERROR". Mikrokomputery, które najczęściej gościły w naszych domach to słynne "gumowe" ZX 48Kb lub 16Kb ZX Spectrum+. Jeśli u kogoś pojawił się sprzęt ZX Spectrum 128 kb lub (nieco później) ZX +2 czy +3 - to było COŚ...:)  A jeśli ktoś miał do tego stacje dysków... !!

W kolekcji Muzeum posiadamy zarówno podstawowe modele ZX 81 jak i rozbudowane ZX + ;ZX +2; 128kb. Nie ma potrzeby powtarzać tutaj dostępnych wszędzie informacji dlatego skupimy się na tym, co najciekawsze w naszej kolekcji. Poza ZX 80, ZX 81 , Spectrum 16 kb, Spectrum 48 kb, Zx Spectrum + posiadamy również kilka rzeczy, dostępnych kiedyś jedynie w instytutach naukowo-badawczych. Obok stacji dysków 3 calowych dla ZX Spectrum, drukarek Seikosha GP 50S, oryginalnych drukarek Sinclair, mozna u nas zonbaczyć również przetwornik cyfrowo-analogowy oraz koncentrator do ZX Spectrum, który to umożliwiał użytkowanie jednego magnetofonu i jednej drukarki przez dwa komputery "ZX". Warto zauważyć, że wspomniany przetwornik został wyprodukowany przez Akademicką Spółdzielnię Pracy w Łodzi i wygląda niezwykle okazale.

Jeśli ktoś z Was spotkał się z tego typu sprzętem, (oczywiście nichodzi nam o ZX spectrum), prosimy o kontakt. Stale poszukujemy informacji nt funkcjonowania tego sprzętu.

W galerii kilka zdjęć ciekawszych sprzetów z tej grupy ekspozycyjnej

Osprzęt do ZX SPECTRUM

Koncentrator 01
Przetwornik DA zdj02
Przetwornik DA zdj01
Koncentrator 03
Koncentrator 02
Przetwornik DA zdj03
Przetwornik DA zdj04
Przetwornik DA zdj05
Przetwornik DA zdj06
Przetwornik DA zdj07

Wolontariat
Rejestr zabytków informatyki
Wasza telewizja

YOeuA2VbTV9ee5_IFc3ZI5yJOSXE_HjYZHpP74o8F8WiRb4DkNrllFjW4HY3oB8vQp0hKArkIgXlWJfhZgrdSA

cfCufGQqSAybjEiBBG7It4CWju5bQsXTdSfY8Rj7DOmiRb4DkNrllFjW4HY3oB8vQp0hKArkIgXlWJfhZgrdSA

-op3t6PzPkr4Z7wf7oXLWCQbPqs_wtENW5VWLveuimmiRb4DkNrllFjW4HY3oB8vQp0hKArkIgXlWJfhZgrdSA

POwLz9jjRdVecjwkHWyqmps3kaH5bw8m5UzRsCrLtC-iRb4DkNrllFjW4HY3oB8vQp0hKArkIgXlWJfhZgrdSA

qS8Y5XcLEcAnMuUI0hZ9d6OIUboozSQMmJ1CgV0tFxmiRb4DkNrllFjW4HY3oB8vQp0hKArkIgXlWJfhZgrdSA