Poltype

Dzięki nawiazanej współpracy z firmą utylizacji odpadów elektrycznych ELEKTROZŁOM uratowaliśmy wspólnie od całkowitej destrukcji zabytek polskiej myśli technicznej. Komputer w nieco późniejszej wersji niż pierwowzór zbudowany na układach TTL.

Poltype niekompletny 

Niestety nasz eksponat był już dość brutalnie  potraktowany  przez złomiarzy. Warto jednak zerknąć na samą architekturę sprzętową, którą odsłania nam zniszczona obudowa. Na pierwszym planie widzimy dwa bloki - blok zasilania i blok samego komputera, z wsuwanymi płytami, na których są kontrolery, pamięć i procesor sterujący. Na samym dole obudowy umieszczono dwie stacje dysków elastycznych 5 i 1/4 cala.

Krótki opis tego komputera i jego historii który odnaleźliśmy na stronie 

http://szlaki.blox.pl/2010/08/zaproszenie-2.html

cytując stronę : "...(...) W Aglomeracji złożonej z Metropolii Bydgoszcz i Metropolii Poznańskiej, oprócz dobrze rozwiniętego Przemysłu Elektromaszynowego,Wydobywczego,Przetwórczego,Rolnego i Turystyki, w 1989r. obok Warszawskich stacjonarnych komputerów Mera 400, produkowano: przenośne komputery Poltype /P.Z.G. Bydgoszcz i Meritum/Zabrze(produkowane pół seryjnie w Bydgoszczy przenośne komputery Poltype,uformowały drogę do dzisiejszych notbooków. Niestety, po rządach M.Rakowskiego, Bydgoskie, pierwsze na częściach polskich przenośne komputery z mikroprocesorem MCY 7880 potem 8085 i dwoma napędami dyskowymi 5,5cal, przestano produkować).   (...)"

Jeśli ktoś posiada informacje dotyczącą komputerów Poltype z Bydgoszczy  prosimy o kontakt z naszym muzeum

 

do góry