Canon Navigator

Canon Navigator w ekspozycji MHKI

Dzięki uprzejmości anonimowego darczyńcy, weszliśmy w posiadanie bardzo ciekawego sprzętu firmy Canon. Jest to komputer XT z faxem i monitorem wszystko zamknięte w jednej obudowie. Otrzymany model traktowany był wyjątkowo brutalnie przez poprzednich właścicieli, ale udało się przywrócić go do "życia".

Stacja dyskietek 3,5'

Jak opowiedział nam jeden z przyjaciół Muzeum, znamy już jedną ze ścieżek, jakimi taki sprzęt trafiał kiedyś do Polski. Poniżej oryginalna treść maila, jaki otrzymaliśmy od Pana Ireneusza Karwala.

"Witam!

Mogę przedstawić drogę jaką przybyły do nas Canony Navigatory.

W latach 90-tych współpracowałem ( f-ma -IRKO) handlowo z firmą MERX z Nowego Sącza. Firma ta sprowadziła niewielką ilość z Ameryki. Ja mieszkam w Częstochowie. W ramach współpracujących firm, zakupiłem na teren Częstochowy 2 egzemplarze. Jeden posiadam do dzisiaj, w pełni sprawny. O ile pamiętam to Merx sprowadził tylko kilkanaście egzemplarzy na teren Polski. Na owe czasy był to ciekawy kombajn, zajmujący mało miejsca na biurku w małej firmie, kiedy to królowały rozbudowane sprzęty komputerowe firmy Optimus. Dla niewielu był ciekawostką mającą wiele w jednym, jak fax skaner-kopiarkę, telefon, drukarkę termiczną i dodatkowo atramentową BJ-10e. Mankamentem było zasilanie 110V, ale to było proste do pokonania.

z poważaniem
Karwala Ireneusz
Częstochowa"

 Historia naszego Canona w naszych rękach zaczyna się w roku 2009, dlatego część zdjęć opatrzona jest logotypem naszego pierwszego stowarzyszenia.

Sprzęt nie działał, a z tyłu poprzez otwór po porcie równoległym była wyprowadzona na zewnątrz taśma do podłączenia napędu CD. Modyfikacja poprzedniemu właścicielowi jednak się nie powiodła. 8-bitowy kontroler nie do końca chciał współpracować z napędem CD z prędkością 42x.

W skład zestawu komputerowego wchodziły:

Klawiatura, mysz, drukarka Canon BJ-10E, książki, oraz oprogramowanie.

W naszym przypadku brakuje drukarki Canon BJ-10E - której poszukujemy-oczywiście czarnej.

Komputer po przejęciu nie działał a sterczące przewody z obudowy zachęcały tylko do rozkręcenia maszyny.

Pomysłowość ludzka oczywiście zaskakiwała i tym razem, odkręcone luźno położone elementy aluminiowe mające na celu odprowadzać ciepło z komputera raczej też by nie pomogły. 

Jednocześnie przystąpiono do demontażu wszystkich podzespołów i ich konserwacji oraz naprawie.Canon Navigator -prace konserwatorskie

Wraz z komputerem, otrzymaliśmy dyskietki z oprogramowaniem instalacyjnym, niestety pierwsza dyskietka okazała się poważnie uszkodzona, że nie byliśmy w stanie z niej odzyskać danych.

Dysk twardy o pojemności 40 MB był także uszkodzony. Pierwotnie podjęto decyzję o złożeniu komputeraz bez dysku twardego. W takim stanie, prezentowany głównie statycznie, lub z uruchomionym systemem MS DOS z dyskietki czekał na swoją kolej aż do roku 2023.

W komputerze został zamontowany dysk twardy 40 MB 3,5' i zainstalowano oprogramowanie pozyskane dzięki uprzejmości.

Komputer jest zbudowany w oparciu o procesor 8086.CPU 8086

Oprogramowanie w wersji ukraińskiej dystrybucyjnej udostępnił nam pasjonat, założyciel strony http://retro-pc.net/. Bardzo dziękujemy, dzięki temu archiwum udało się ożywić maszynę w taki sposób że możemy prezentować ekran dotykowy oraz inne jej walory.

EKRAN z uruchomioną aplikacją dotykową 

Sam komputer prezentuje się bardzo dobrze i po zdobyciu drukarki opisanej powyżej, będzie możnaa uruchomić opcję kopiarki dokumentów.

Canon Navigator widok ogólny

Urządzenie posiada wbudowany aparat telefoniczny, fax i modem, oraz ekran dotykowy.

 

Ekrano dotykowy, jego funkcjonalność, realizowana jest poprzez sensoryczną nakładkę na kineskop. Poniżej zdjęcie po pierwotnym demontażu.Nakładka sensoryczna

 

Do zestawu użytkownik otrzymywał książki oraz broszurki, które opisywaly sposób uruchomienia, przygotowania oraz obsługi poszczególnych aplikacji jak i funkcjonalności urządzenia.

Dyskietki Canon Navigator

Książki

książki

książki

broszura

broszura

broszura 

do góry