Strona główna / Muzeum / O Muzeum

O Muzeum

Komputer zabytkiem?

Pytanie na miejscu, w sytuacji, gdy laptop sprzed roku jest już archaiczny. Otwarte w czwartek 12 grudnia 2012 roku Muzeum prawdziwie zabytkowych komputerów udowadnia, że 30 lat w informatyce, to tyle co trzy wieki w architekturze!

Dziś Muzeum w Katowicach ma skatalogowanych ponad 3900 komputerów 

Odwiedzając nasze wystawy, przeżyją Państwo niebywałą podróż w czasie - nasza ekspozycja przeniesie Was w czasie o ponad 40 lat w przeszłość. 40 lat, które wydają się być okresem krótkim, dobrze zapisanym w pamięci. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że 40 lat w Informatyce to kilka wieków w Architekturze. Mamy nadzieję, że 2 godziny przewidziane standardowo na podróż w czasie z naszym przewodnikiem, dostarczą Państwu wielu niezapomnianych wrażeń, a tym samym zaowocują chęcią powracania do naszej ekspozycji zarówno pamięcią, jak i osobiście.

W magazynie muzealnym mamy zgromadzonych ponad 3900 eksponatów, z czego przygotowanych do Państwa dyspozycji jest już ponad 550 komputerów. Nie spoczywamy na laurach i stale przygotowujemy kolejne.

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu z Państwa będzie to także lekcja historii i ewolucji sprzętów, które na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu.

Oczywiście w naszym Muzeum nie może zabraknąć dziejów Polskiej myśli informatycznej, która na razie prezentowana jest na blisko 70 eksponatach ze szczególnym uwzględnieniem takich rodzimych producentów jak MERA-ELZAB (obecnie Spółka Akcyjna) oraz Zakłady ELWRO z Wrocławia (niestety już nie istniejące). 

Młodzi ludzie będą mogli "dotknąć" bitów i bajtów, oraz przekonać się że smartfon, a właściwie jego procesor kiedyś był olbrzymią szafą do której transportu trzeba było pracy kilku ludzi i samochodu dostawczego i nie dało się schować go w kieszeni.

Istnieje także możliwość zamówienia lekcji muzealnych, niekoniecznie związanych tematycznie z dawną informatyką. Na komputerach 8 bitowych, przy pomocy programów edukacyjnych z Wysp Brytyjskich, możemy nauczyć się podstawowych praw Fizyki, obliczyć równania matematyczne, zbadać przebieg zmienności funkcji, wyrysować wykresy matematyczne, a w końcu zobaczyć nasz układ słoneczny i dowiedzieć się niesamowitych rzeczy nt. faz księżyca.To wszystko może być przedstawione na komputerach i oprogramowaniu z roku 1986, które do tej pory uczą młodych w Muzeum Techniki w dziale komputerów w Wielkiej Brytani.

Każdy komputer ma również zainstalowane gry z tamtych czasów aby młodzież mogła spróbować pokonać "Donkey Kong'a" - tak jak ich rodzice.

Ze względów operacyjnych, przed odwiedzeniem Muzeum prosimy o  wcześniejsze ustalenie terminu zwiedzania.

EKSPOZYCJA STAŁA MUZEUM KOMPUTERÓW

Budynek Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek
ul.Plac Sejmu Śląskiego 2
email: biuro@muzeumkomputerow.edu.pl

tel. +48 32 413 089

Wyczeczki lub grupy zorganizowane muszą obowiązkowo zerezerwować terminy przez przygotowany formularz zgłoszeniowy..

Muzeum

Atari TT 030
Jednostka centralna ODRA 1305
ATARI 800
Dariusz Walerjański
terminal z ELZABu
fragment ekspozycji z sali 8 bitowej
Dariusz Waslerjański
Działający zestaw komputera ODRA w oparciu o JC 1305
fragment ekspozycji komputerów klasy PC XT i AT
Archimedes - komputer, który przegrał z konkurecją - sala lata 90-te
fragment ekspozycji 8-bit
Marek Locher
Amstrad PPC - portable
Marek Locher
klawiatura perforatora
Marek Locher
sinclair
Marek Locher
stół montażowy
Marek Locher
Meritum
Marek Locher
Vectrex
Marek Locher
PT3M
Marek Locher
serwer od środka

Wolontariat
Rejestr zabytków informatyki
Wasza telewizja

qnBxeRka_FlRTU1nrmTrb2J6ikmUcT8WeVz_bqlYHdY

t8vg_lLL5i04lJgyurNt15DScUEDei_YVyiU349ZJ-c

wPkyUAhDsIPZcyxe3P-fgrPxIcJy2A1gOYKN136z1y8

xqQb4o_IUeNRWzVmh3-yhXwCMpazu-Ati2y4bgXv-bI

dKIJtBz30IPUHKqY3POFJnYSWke5yfC6iqmMYxWts5Y