Obchody 70 lat IT w Polsce

2018-09-02, Niedziela

Drodzy przyjaciele i sympatycy

Jak napisał Wojciech Nowakowski w swoim artykule „50 lat polskich komputerów - historia romantyczna”  (www.imm.org.pl/imm/biblioteka/media/histkomp50.pdf ) „W czwartek, 23 grudnia 1948 roku, w Gmachu Fizyki Doświadczalnej przy ul. Hożej w Warszawie, z inicjatywy wybitnego polskiego matematyka Kazimierza Kuratowskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektora świeżo organizowanego Państwowego Instytutu Matematycznego, odbyło się seminarium kilku entuzjastów elektronicznych maszyn liczących. Byli to, obok inicjatora spotkania: prof. Andrzej Mostowski, matematyk zajmujący się głównie logiką matematyczną i algebrą, dr Henryk Greniewski, matematyk i logik oraz trzej młodzi inżynierowie znający się ze studiów na Politechnice Gdańskiej: Krystyn Bochenek, Leon Łukaszewicz i Romuald Marczyński, późniejsi profesorowie.”

To spotkanie i jego data, przyjmowane są dzisiaj jako dzień narodzin polskiej współczesnej informatyki.

Oczywiście, jest to data umowna, ale w opinii MHKI na tyle ważna, że od dłuższego już czasu trwają przygotowania do uczczenia tego jubileuszu oraz zaprezentowania możliwie szerokiej grupie zainteresowanych, zarówno urządzeń z tamtych czasów, jak i atmosfery i warunków w jakich tworzono polskie komputery.

Korzystając ze wsparcia śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego, od 04 października 2018 r. rozpoczynamy  cykl spotkań czwartkowych, upamiętniających wybrane (być może najważniejsze) przedsiębiorstwa, uczestniczące w budowie historii polskiej IT.

Ostatnią w cyklu datę 13 grudnia (oprócz wspomnień) rezerwujemy także dla obchodów szóste urodzin MHKI oraz ubierania informatycznej choinki.

Spotkania zakończymy konferencją w dniu 24 stycznia 2019r. Datę tę wybraliśmy z uwagi na fakt, że rzeczywista data jubileuszu (23.12) to przecież trudny okres przedświąteczny.

W związku z opisanymi wyżej planami, zwracamy się do Was z oficjalnym pytaniem (a zarazem prośbą).

Prosimy o wskazanie podmiotów, które wg Was szczególnie wpłynęły na rozwój polskiego IT.

Oczywiście znamy Instytut Maszyn Matematycznych czy wrocławskie ELWRO, ale może warto też wspomnieć o zakładach  ZEG, MERASTER czy UNIMOR, a może i całych zjednoczeniach jak MERA ?

A może w Waszej pamięci zamieszkały jeszcze ciekawsze podmioty także z czasów późniejszych?

Pamiętajmy, że przedsiębiorstwa tworzyli ludzie. Dlatego nie zapomnijcie uzupełnić nazwy firmy o nazwiska osób szczególnie wartych zapamiętania. Bardzo chcielibyśmy nikogo nie pominąć, choć wiemy, że będzie to bardzo trudne.

Być może wspólnie z Wami i Waszymi przyjaciółmi stworzymy listę pamięci, na której jednak nikt nie zostanie pominięty.

A więc do dzieła. Propozycje przesyłajcie mailem na adres 70latpolskiejIT@muzeumkomputerow.edu.pl .

Mile widziane będzie kilka zdań uzasadniających Wasz wybór.

Na propozycje czekamy do 16.09.2018 r. Po tym terminie postaramy się jak najszybciej ogłosić wyniki tych głosowań i już szczegółowy kalendarz seminariów poświęconych wybranym podmiotom i ludziom.

Zapraszamy też do współpracy osoby i firmy, które chciałyby wesprzeć całą akcję finansowo lub organizacyjnie. Każda pomoc będzie mile widziana.

Szczegóły nt ew. wsparcia finansowego dostępne tutaj.