Strona główna / Muzeum / Aktualności

Obchody 70 lat IT w Polsce

2018-09-02, Niedziela
 

Drodzy przyjaciele i sympatycy

Jak napisał Wojciech Nowakowski w swoim artykule „50 lat polskich komputerów - historia romantyczna”  (www.imm.org.pl/imm/biblioteka/media/histkomp50.pdf ) „W czwartek, 23 grudnia 1948 roku, w Gmachu Fizyki Doświadczalnej przy ul. Hożej w Warszawie, z inicjatywy wybitnego polskiego matematyka Kazimierza Kuratowskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektora świeżo organizowanego Państwowego Instytutu Matematycznego, odbyło się seminarium kilku entuzjastów elektronicznych maszyn liczących. Byli to, obok inicjatora spotkania: prof. Andrzej Mostowski, matematyk zajmujący się głównie logiką matematyczną i algebrą, dr Henryk Greniewski, matematyk i logik oraz trzej młodzi inżynierowie znający się ze studiów na Politechnice Gdańskiej: Krystyn Bochenek, Leon Łukaszewicz i Romuald Marczyński, późniejsi profesorowie.”

To spotkanie i jego data, przyjmowane są dzisiaj jako dzień narodzin polskiej współczesnej informatyki.

Oczywiście, jest to data umowna, ale w opinii MHKI na tyle ważna, że od dłuższego już czasu trwają przygotowania do uczczenia tego jubileuszu oraz zaprezentowania możliwie szerokiej grupie zainteresowanych, zarówno urządzeń z tamtych czasów, jak i atmosfery i warunków w jakich tworzono polskie komputery.

Korzystając ze wsparcia śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego, od 04 października 2018 r. rozpoczynamy  cykl spotkań czwartkowych, upamiętniających wybrane (być może najważniejsze) przedsiębiorstwa, uczestniczące w budowie historii polskiej IT.

Ostatnią w cyklu datę 13 grudnia (oprócz wspomnień) rezerwujemy także dla obchodów szóste urodzin MHKI oraz ubierania informatycznej choinki.

Spotkania zakończymy konferencją w dniu 24 stycznia 2019r. Datę tę wybraliśmy z uwagi na fakt, że rzeczywista data jubileuszu (23.12) to przecież trudny okres przedświąteczny.

 W związku z opisanymi wyżej planami, zwracamy się do Was z oficjalnym pytaniem (a zarazem prośbą).

Prosimy o wskazanie podmiotów, które wg Was szczególnie wpłynęły na rozwój polskiego IT.

Oczywiście znamy Instytut Maszyn Matematycznych czy wrocławskie ELWRO, ale może warto też wspomnieć o zakładach  ZEG, MERASTER czy UNIMOR, a może i całych zjednoczeniach jak MERA ?

A może w Waszej pamięci zamieszkały jeszcze ciekawsze podmioty także z czasów późniejszych?

Pamiętajmy, że przedsiębiorstwa tworzyli ludzie. Dlatego nie zapomnijcie uzupełnić nazwy firmy o nazwiska osób szczególnie wartych zapamiętania. Bardzo chcielibyśmy nikogo nie pominąć, choć wiemy, że będzie to bardzo trudne.

Być może wspólnie z Wami i Waszymi przyjaciółmi stworzymy listę pamięci, na której jednak nikt nie zostanie pominięty.

A więc do dzieła. Propozycje przesyłajcie mailem na adres 70latpolskiejIT@muzeumkomputerow.edu.pl .

Mile widziane będzie kilka zdań uzasadniających Wasz wybór.

Na propozycje czekamy do 16.09.2018 r. Po tym terminie postaramy się jak najszybciej ogłosić wyniki tych głosowań i już szczegółowy kalendarz seminariów poświęconych wybranym podmiotom i ludziom.

Zapraszamy też do współpracy osoby i firmy, które chciałyby wesprzeć całą akcję finansowo lub organizacyjnie. Każda pomoc będzie mile widziana.

Szczegóły nt ew. wsparcia finansowego dostępne tutaj.

 


Wolontariat
Rejestr zabytków informatyki

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne
informacje na temat pracy muzeum
dodaj swój adres e-mail

uEZaU26MNS_5CjclyTsSfN4Bga3pDVwYgu2ljyzPVA4

JPLroc_jeqt-C23j5Tz-nGZIKKiW3isgWWFSmVIgY00

c95QxCpFrYdDlb1JsYnshQLxWqA-DHemYft8jtajn4c

VZfSHJ_tWK8vdb4pw3Zra-grXb5i_8TLhdMxPGJk5uI

H6-GA39aykNIIWNBvKxoqLofV4U485ykhqA5tq9tm8o