MHKI odwiedzili goście z Narodowego Muzeum Informatyki z Wielkiej Brytanii

2019-03-16, Sobota

W dniach 07-10.03.2019 r. nasze muzeum miało zaszczyt i przyjemność gościć piętnastoosobową delegację fundatorów, zarządu i pracowników oraz wolontariuszy The National Museum of Computing (Narodowe Muzeum Informatyki) z Wielkiej Brytanii.

TNMoC to niezależna organizacja charytatywna, zlokalizowana w Bletchley Park niedaleko Londynu (www.tnmoc.org). W swoich zbiorach prezentuje unikatowe zabytkowe komputery, obejmujące okres od lat 50-tych, aż po późne lata 80-te XX wieku. Wśród eksponatów (obok ultra-tajnych pionierskich działań z lat 40-tych XX wieku) znajdziemy tak wyjątkowe sprzęty jak Colossus (urządzenie projektu Alana Turinga wykorzystane do złamania szyfrów legendarnej Enigmy), pierwszy na świecie komputer elektroniczny WITCH czy najstarszy działający komputer cyfrowy na świecie.

Spotkanie z gośćmi z Wielkiej Brytanii, to pierwsza w historii próba nawiązania stałej współpracy pomiędzy unikalnymi podmiotami, zajmującymi się na co dzień ratowaniem od zapomnienia efektów kreatywności techników i inżynierów polskiej i światowej informatyki.
Z tej okazji nasze muzea wymieniły się wyjątkowymi upominkami. MHKI otrzymało, opatrzoną certyfikatem oryginalności, lampę próżniową z komputera Colossus. MHKI przekazało gościom, unikalny i oryginalny pakiet z komputera ODRA 1304, produkcji polskich zakładów ELWRO.

Czas spędzony w Polsce, obok spotkań merytorycznych i dyskusji o podjęciu wspólnych projektów, wypełniły gościom m.in. odwiedziny w Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Bardzo dziękujemy za niezwykle miłą wizytę i zapraszamy ponownie.

Klikając tutaj możecie zobaczyć krótką relację, przygotowana przez telewizję COMTV.pl

Wizyta delegacji The National Museum of Computing w MHKII

W dniach 7-10 marca 2019 w naszym muzeum gościła delegacja kilkunastu osób z TNMOC z Bletchley Park. Obok uzgodnień o współpracy wymieniliśmy się prezentami. MHKI otrzymało oryginalną lampę z Colossusa, a TNMOC otrzymało pakiet z jednostki ODRA JC 1304 z zakładów ELWRO.